5-11 yaş için Covid-19 aşısı nasıl olacak?

Dr. Özlem Türeci, BioNTech/Pfizer 5-11 yaş grubu çocuklar için geliştirdiği Covid-19 aşısı için izin başvurusu yapmaya hazırlandıklarını belirterek, aşı hakkında bilgi verdi

5-11 yaş için Covid-19 aşısı nasıl olacak?

CiddiGazete- BioNTech/Pfizer, 5-11 yaş aralığındaki çocuklar için geliştirdiği coronavirüs aşısı için gelecek haftalarda izin başvurusu yapacağını açıkladı.

BioNTech kurucularından Dr. Özlem Türeci, Spiegel'e yaptığı açıklamada, "5 ile 11 yaş arasında yaptığımız çalışmanın sonuçlarını gelecek haftalarda dünya çapında ve Avrupa'da yetkili makamlara sunacağız ve bu yaş grubunda aşıya izin verilmesi için başvuruda bulunacağız" dedi.

Araştırma sonuçlarının ellerinde olduğunu ancak bunların izin verme yetkisine sahip kurumlar için hazır hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Türeci, "Üretimi şu anda hazırlıyoruz. Aşı aynı, ancak dozu daha düşük ve daha az doldurulması gerekiyor" diye konuştu.

ALTI AY VE ÜZERİ ÇOCUKLAR

BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin de Spiegel'e, "Durum iyi gözüküyor, her şey plana göre ilerliyor" dedi.

BioNTech, bu yıl sonuna kadar da altı ay üzeri yaştaki çocuklar üzerindeki araştırma sonuçlarını almayı bekliyor.

ÖNÜMÜZDEKİ 60 GÜN KRİTİK

Türeci ve Şahin, gelecek haftalarda aşı olmakta kararsız olan kişileri de ikna etmek için daha fazla çaba göstereceklerini ifade etti. "Toplum olarak zor bir kış geçirmemek için önümüzde 60 günlük bir süre var" uyarısında bulunan Şahin, "Bu iki ay içinde olabildiğince çok insanı seferber etmek için mümkün olan her şeyi yapmalıyız" dedi.

KAYNAK: Deutsche Welle Türkçe

YORUM EKLE