51 kişinin katili için karar duruşması

Yeni Zelanda’da geçen sene Christchurch kentinde bulunan iki camiye silahlı saldırı düzenleyen ve 51 kişiyi katleden Brenton Tarrant’ın karar duruşması bugün başlayacak

51 kişinin katili için karar duruşması

CiddiGazete- Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki El-Nur ve Linwood camilerine 15 Mart 2019'da terör saldırısı düzenleyen ve 51 kişiyi öldürüp 49 kişiyi yaralayan Brenton Tarrant'ın karar duruşması bugün başlayacak.

Tarrant karar duruşması öncesi hayatını kaybedenlerin yakınları ile yüzleşecek. Yüzleşme sırasında yaklaşık 60 kişinin konuşma yapacak.

ÜLKE TARİHİNDEKİ EN AĞIR CEZAYI ALMASI BEKLENİYOR

Hayatını kaybedenlerin yakınlarından bazıları ise duruşmaya katılmak ve konuşmak için coronavirüs salgınına rağmen dünyanın çeşitli bölgelerinden Yeni Zelanda'ya gelerek 14 günlük karantinaya girdi.

Hakim Cameron Mander, Tarrant'ın konuşması sonrası hükmü açıklayacak. Tarrant'ın ülke tarihindeki en ağır cezayı alması bekleniyor.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Geniş güvenlik önlemleri alınan duruşma için Tarrant, kaldığı hapishaneden askeri bir uçakla duruşmanın yapılacağı yere getirildi.

Tarrant'a kurşun geçirmez yelek giydirildiği ve sürekli özel koruma polislerinin yanında olduğu bildirildi.

Öte yandan Tarrant, Mart ayında ifadesini değiştirmiş ve 51 cinayet, 40 cinayete teşebbüs ve 1 terörizm suçlamasını kabul etmişti.

YORUM EKLE