ABD Başkanı Trump oyunu kullandı!

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için erken oy kullanarak, oy verme işlemini gerçekleştirdi. Twitter hesabından oy kullandığını duyuran Trump, "Büyük onur!" açıklamasında bulundu

ABD Başkanı Trump oyunu kullandı!

CiddiGazete- ABD'de 3 Kasım'da Başkan Donald Trump ve Demokrat rakibi Joe Biden arasında gerçekleşecek başkanlık seçimlerine 10 gün kaldı.

Seçimlere kısa bir süre kalmışken, ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık seçimleri için erken oy kullanma işlemini bugün Florida'da gerçekleştirdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, "Yeni oy kullandım. Büyük onur!" değerlendirmesinde bulundu.

Oyunu verdikten sonra gazetecilerin "Oyunuzu kime verdiniz?" sorusuna Trump, "Trump adında bir adama oy verdim" dedi.

ERKEN OY KULLANACAĞI AÇIKLANMIŞTI

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın 3 Kasım başkanlık seçimleri için 24 Ekim Cumartesi günü Florida'da "erken oy" kullanacağını açıklamıştı.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere, yaptığı yazılı açıklamada, Trump'ın 24 Ekim Cumartesi günü ikametgahının da kayıtlı olduğu Florida'nın West Palm Beach şehrinde olduğunu belirtti.

Florida aynı zamanda 3 Kasım seçimlerinin kaderini belirleyecek kritik eyaletlerin başında geliyor.

Real Clear Politics'e göre, eyalette Biden, Trump'ın 2,1 puan önünde görünüyor.

50 MİLYONA YAKIN KİŞİ ERKEN OY KULLANDI

ABD'de 3 Kasım'daki başkanlık seçimleri için erken oylama bilgilerini derleyen internet sitesi "ABD Seçimler Projesi"ne göre, posta ve elden zarf bırakma yoluyla şu ana kadar 49 milyon 313 bin 897 kişi oy kullandı.

Teksas 5 milyon 905 bin, California 5 milyon 802 ve Florida 4 milyon 256 milyondan fazla oyla ülkede erken oylamanın en fazla yapıldığı eyaletler olarak öne çıkarken posta yoluyla oylama için ülke genelinde seçmenlerin 85 milyondan fazla oy pusulası talep ettiği belirtildi.

İnternet sitesinin yöneticisi Florida Üniversitesinden seçim uzmanı Profesör Michael McDonald, daha önce yaptığı açıklamada, coronavirüs salgını nedeniyle birçok eyalette posta veya sandığa elden bırakma yoluyla erken oylamaya izin verilmesinin, sayının yükselmesinde ana etken olduğunu kaydetmişti.

McDonald, erken oylama oranlarına bakarak seçimlerde 150 milyon oy kullanılabileceği tahmininde bulunmuş, bunun da ülke seçmeninin yüzde 65'ine tekabül edeceğine ve 1908'den bu yana en yüksek seviyede katılımın beklendiğine dikkati çekmişti.

CNN Siyasi Birim verilerine göre, 2016 Başkanlık Seçimleri'nde toplam 136 milyondan fazla oy kullanılmış, bunların 46 milyonunu posta yoluyla kullanılanlar oluşturmuştu.

ABD'de 3 Kasım'daki başkanlık seçimleri için erken oylama bilgilerini derleyen internet sitesi "ABD Seçimler Projesi"ne göre, posta ve elden zarf bırakma yoluyla şu ana kadar 49 milyon 313 bin 897 kişi oy kullandı.

Kaynak: Reuters

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2020, 16:53
YORUM EKLE