ABD'den İran'a yeni yaptırım

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, elçilere saldırı olacağına dair bilgi aldıklarını açıklarken, yeni yaptırımlar başlatan Hazine Bakanı Steven Mnuchin de İran'la ticaret yapan herkesin kapsama dahil edileceğini duyurdu

ABD'den İran'a yeni yaptırım

CiddiGazete

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Mnuchin, İran'a yönelik yeni yaptırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "Elçilere saldırı olacağına dair bilgi aldık" dedi. ABD Ticaret Bakanı Steven Mnuchin de yaptığı açıklamada, "İran'a yeni yaptırımları yürürlüğe koyduk" koyduk dedi.

Pompeo'nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

- İran'ın davranışları devam ettikçe yaptırımlar da devam edecek.

- İran'ın ne zaman nereye saldıracağını bilmiyorduk, ama saldıracaklarını biliyorduk. Süleymani büyük çapta saldırılar planlıyordu.

- Elçiliklere saldırılar olacağına dair istihbarat vardı.

- Uçağın İran füzesi ile düşürüldüğünün muhtemel olduğunu düşünüyoruz. Bölgede soruşturmalar devam ediyor. O uçağın başına ne geldiğini öğreneceğiz. Tüm dünyanın uygun adımları atacağını düşünüyoruz.

- Eğer bunlar yapılmasaydı İran'ın eline gelir geçecekti ve teröre yarayacaktı. Ekonomik gelirlerini azaltmak önemli bir etkidir. Şunu da eklemem gerekiyor, İran'da neler yaşandığını görmek lazım. Onlarca milyar dolarlık açıkları var. Zor kararlarla karşı karşıyalar. Halkın iradesi mi, Hizbullah mı? Rejimin önünde çok zorlu sorunlar var. İran halkına hak ettikleri gibi davranılmasını umuyoruz.

- Doğru karar verildi ve doğru bilgi verildiğini görüyoruz. Kasım Süleymani'nin öldürülmesinden sonra yaşananlar haklı olduğumuzu gösterdi.

ABD HAZİNE BAKANI MNUCHİN'İN AÇIKLAMALARI ŞÖYLE:

- İran'a yönelik imalat, madencilik tekstil alanlarında yaptırımlar var.

- Ekonomik olarak zarar verdik.

- Avrupa'daki müttefiklerimizle görüştük. Onlara İran'ın nükleer anlaşmaya uymadıklarını belirttik.

- İranla tekstil ve enerji gibi alanlarda ticaret yapan herkes yaptırım kapsamına alınacak.

- Alimünyum ve demir sektöründe bulunan 17 firma yaptırım uygulandı.

- Sekiz üst düzey İranlı yetkili yaptırım listesine alındı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2020, 18:55
YORUM EKLE