ABD'nin yeni üs gözdesi Yunanistan

Joe Biden ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis arasındaki telefon görüşmesinden sonra yapılan açıklamada, Kavala kenti ile birlikte Selanik, Girit ve Volos'ta yeni ABD üslerinin kurulması için karar alındığı belirtildi

ABD'nin yeni üs gözdesi Yunanistan

CiddiGazete- ABD Başkanı Joe Biden ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasında gerçekleşen ve yaklaşık yarım saat süren telefon görüşmesi sonrasında Yunanistan'ın Estia Gazetesi'nin duyurduğu haberde; Dedeağaç'tan (Alexandroupoli) sonra Selanik, Volos, Girit ve Kavala'ya yeni Amerikan üsleri kurulacağı belirtildi.

Yunan gazetesi, ABD'nin Türkiye'nin S400 konusundaki yaklaşımlarından rahatsız olduğunu, bu yüzden Biden'in Miçotakis'ten Yunanistan'da yeni askeri üsler kurulması için yardımcı olmasını istediğini açıkladı.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI İLE BÖLGEYİ KONTROL EDECEKLER

Mitsotakis ile Biden'in yaptığı görüşmelerde, ABD'nin Girit Adası'ndaki Souda üssü ile Dedeağaç, Selanik, Volos, Kavala limanları bölgesinde inşa edeceği yeni üslerin en az 5 yıl süreli olmasının planlandığı belirtildi. Dedeağaç ve Kavala limanları ile havaalanlarının Karadeniz’in kontrolü için stratejik noktalar olduğu ve insansız hava araçları ile Balkanlar, Ege Denizi ve Akdeniz’de faaliyet göstereceği belirtildi.

İNCİRLİK ÜSSÜNE ALTERNATİF

Estia Gazetesi haberinde, tüm bu seviyelerde Yunanistan ile ABD arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ile Adana'daki İncirlik üssünün öneminin ve değerinin azalmasına neden olacağı ancak yine de İncirlik üssünün etkili bir üs olma özelliğinin ortadan kaldırmayacağı belirtildi.

TRAKYA'DA ORTAK TATBİKAT

ABD'nin Trakya ve Ege Denizi'ndeki Yunan limanlarındaki askeri araç ve personel yığınağı devam ederken, Batı Trakya'da Türkiye sınırına 40 kilometre uzaklıktaki İskeçe ili sınırlarındaki Petrochori Xanthi Eğitim Sahası'nda gerçekleştirilen ve yaklaşık sekiz gün süren Yunanistan-ABD ortak tatbikatının fotoğrafları yayımlandı.

Tatbikatı Yunanistan Genelkurmay Başkan yardımcısı Korgeneral Charalambos Lalousis, Ordu Genel Müfettişi-Doktrin ve Eğitim Komutanı Korgeneral Angelos Ilaridis, 1. Ordu Komutanı Korgeneral General Stratos ile ABD'nin Selanik Başkonsolosu adına Elisabeth K.Lee, ABD-Avrupa Komutan Yardımcısı (USAREUR-AF Komutan Yardımcısı) Tümgeneral Joe Jarrard ve ABD'nin Yunanistan Askeri Ataşesi Albay Robert Reed Anderson'un izlediği açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 12:47
YORUM EKLE