Azerbaycan'dan 'yabancı asker' çıkışı

Ermenistan'ın yabancı ülkelerinden terörist ve paralı askerlerleri işgal ettiği bölgelere taşımasıyla ilgili Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı

Azerbaycan'dan 'yabancı asker' çıkışı

CiddiGazete- Rusya Dışişleri Bakanlığı, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmalara Suriye ve Libya’dan yasa dışı silahlı grupların gönderildiğini öne sürdü.

Açıklamada, "Suriye ve Libya dahil olmak üzere dışarıdan yasa dışı silahlı gruplara bağlı savaşçılar, doğrudan çatışmalara katılmak üzere Dağlık Karabağ’da konuşlandırılmaktadır. Bu durumdan derin endişe duymaktayız" ifadelerine yer verildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ilgili tüm ülkeleri "yabancı terörist ve paralı askerlerin çatışmalarda kullanılmasını önlemeye" çağırdı.

"ERMENİSTAN YABANCI ÜLKELERDEN TERÖRİST VE PARALI ASKERLER GETİRMİŞTİR"

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'ndan çatışma bölgesine yabancı terörist grupların getirilmesine yönelik yapılan açıklamada, "Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi’nin çatışma bölgesine yabancı paralı askerlerin getirilmesine ilişkin açıklamasına cevaben, Ermenistan tarafından bu tür araçların yaygın olarak kullanılması konusundaki endişelerimizi defalarca dile getirdiğimizi belirtmek isteriz" denildi.

Açıklamada, "Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın ve Azerbaycan’ın çevre bölgelerinin işgali sırasında ve Azerbaycan'a yönelik saldırı eylemlerinde başta Orta Doğu olmak üzere yabancı ülkelerden terörist ve paralı askerleri getirmiştir" ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, "Ermenistan’ın işgal altındaki bölgelere yabancı paralı askerleri getirmesi ve bunları 'gönüllü gruplar' adı altında Azerbaycan’a yönelik saldırılarda kullanması, terörizmin Ermenistan’ın devlet politikasının ayrılmaz bir parçası olduğunu bir kez daha göstermektedir" ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN'DAN YALANLAMA

Ermenistan ve Dağlık Karabağ'daki Ermenistan destekli yönetim, Türkiye'yi Azerbaycan'ı savaş uçakları, helikopterler, insansız hava araçları, asker ve paralı askerlerle desteklemekle suçlamıştı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Türkiye’nin Suriye’den çektiği 300 dolayında paralı askeri Dağlık Karabağ’a gönderdiği iddiasında bulunmuş, çoğu 'Sultan Murad' ve 'El-Emşad' fraksiyonlarından oluşan Türkiye destekli 300'den fazla savaşçının Afrin'den Dağlık Karabağ'a taşındığını öne sürmüştü.

Bu iddialar Türkiye ve Azerbaycan tarafından yalanlanmıştı. İddiaları geri çeviren Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni paralı askerlerin Ortadoğu’dan çekilerek Dağlık Karabağ'a getirildiği iddiasında bulunmuştu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Türkiye'nin Azerbaycan'a silah yardımı yaptığı ve cihatçı grupları bölgeye gönderdiği şeklindeki iddiaları yalanlamıştı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 12:22
YORUM EKLE