Bağdadi'yi ihbar etti, servete kondu!

Bağdadi’nin hafta sonu Suriye’de öldürülmesiyle ilgili önemli istihbaratı ona yakın bir ismin verdiği öne sürüldü. Muhbirin, DEAŞ elebaşı için konulan ödülden önemli bir pay alacağı belirtildi

Bağdadi'yi ihbar etti, servete kondu!

CİDDİGAZETE

ABD merkezli Washington Post’un haberine göre, terör örgütü DEAŞ’ın lideri Ebubekir el Bağdadi’nin Suriye’nin İdlib vilayetinde etkisiz hale getirilmesinde örgüt mensubu "üst düzey" bir ismin sağladığı önemli istihbaratlar kritik rol oynadı. Bağdadi’nin güvendiği "köstebeğin", öldürülen DEAŞ elebaşının son kaldığı adresi ABD istihbaratına bildirdiği ve olayın ardından iki gün boyunca İdlib’de kaldıktan sonra ailesiyle birlikte bölgeden çıkarıldığı belirtildi.

Habere göre, ABD istihbaratına bilgi akışı sağlayan muhbir, Bağdadi’nin İdlib’de yerleştiği mekânı bulmasına aracı olan kişiydi. ABD’li yetkililerin ifadelerine dayanan haberde, vatandaşı olduğu ülke belirtilmeyen kişinin, Bağdadi’nin başı için konulan 25 milyon dolarlık ödülün tamamını ya da bir kısmını alacağı ifade edildi.

İNTİKAM İÇİN YAPTI

Habere göre, Sünni Arap olduğu belirtilen Bağdadi’ye yakın isim, akrabalarının DEAŞ tarafından öldürülmesinin ardından örgüte karşı nefret duygusu beslemeye başladı. Söz konusu kişi terör örgütü YPG’nin liderliğindeki SDG’ye bilgi aktarmaya başladı. Amerikan istihbarat örgütü CIA’nin durumdan haberdar olmasından sonra muhbirin doğruları söyleyip söylemediği bir süre test edildi. Bağdadi’nin ölümünde önemli rol oynayan köstebeğin güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmasıyla olayı CIA devraldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 20:05
YORUM EKLE