Balkonda sigara içmek yasaklandı

Rusya'da 1 Ekim'den itibaren evlerin balkonlarında sigara içmek yasaklanacak. Düzenlemeyi ihlal edenler 3000 ruble para cezasına çarptırılacak

Balkonda sigara içmek yasaklandı

CİDDİGAZETE

Rusya’da hükümet, evlerin balkonlarında sigara içilmesini yasaklayan düzenlemeyi kabul etti. Apartman dairelerinin balkonlarını kapsayan kararın yangın riskini azaltmak için alındığı belirtildi. Yapılan açıklamalarda balkonda çakmak yakmak ya da sigara içmenin ‘açık alanda ateş yakmak’ olarak değerlendirildiği ifade edildi. Aynı düzenleme balkonlarda mangal yakılmasını da yasaklıyor. Söz konusu düzenlemeyi ihlal edenler, 3000 ruble (yaklaşık 283 TL) para cezasına çarptırılabilecek.

1 Ekim’den itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme, birçok kesim tarafından tepkiyle karşılandı. Rusya’nın büyük bölümünde çok katlı apartmanlar bulunuyor. BBC Monitoring’den Vitaliy Shevchenko, insanların evde sigara içmek için genellikle balkonlara çıktığını söylüyor. Shevchenko, “Birçok kişi bir sigara için palto giyip asansörle aşağı inmek istemeyecektir” diyor.

TJournal adlı çok ziyaret edilen blog sitesinde bir kullanıcı “İnsanların kendi balkonlarında sigara içmelerini yasaklamak akıl dışı. Hükümet vatandaşların kendi mülklerini kullanmalarına izin vermiyor. Sigara da içemeyeceksek balkonun maksadı ne” diye sordu.

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2019, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER