Bill Gates’ten ‘virüs’ uyarısı

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, “Önlemleri uygulamaya devam etmezsek virüs ekim ve kasım aylarında daha büyük sayılarla geri dönebilir” dedi

Bill Gates’ten ‘virüs’ uyarısı

CiddiGazete- Microsoft’un kurucusu ve Bill ve Melinda Gates Vakfı Eşbaşkanı Bill Gates, ABD’nin coronavirüsle mücadelede ‘yeterince çaba göstermediğini’ söyledi.

Coronavirüs salgınının, beklediğinden ‘daha kasvetli’ olduğunu dile getiren Gates, “Önlemleri uygulamaya devam etmezsek virüs ekim ve kasım aylarında daha büyük sayılarla geri dönebilir” dedi.

‘LİDERLİK EKSİKLİĞİ’

CNN’den Anderson Cooper ve Dr. Sanjay Gupta’nın sorularını cevaplayan Gates, ABD’de coronavirüs vakalarının artmasının sebebinin ‘liderlik eksikliği’ olduğunu ifade etti. ABD’de virüsle mücadele kapsamında yeterince çaba gösterilmediğini söyleyen Gates, test ve temas izleme programlarının yetersiz olduğunu ve yeterince insanın maske kullanmadığı dile getirdi.

Gates, “İyi tedaviler meydana gelen ölümleri engelliyor ancak davranışlarımızı kontrol altına almadığımız sürece ekim ve kasım aylarına yaklaştıkça bu şey büyük sayılarla geri dönecek” uyarısında bulundu.

‘BAZILARI VİRÜSÜ SİYASİ BİR OLAY SANIYOR’

ABD’de virüsün politize edildiğini dile getiren Gates, “Bazı insanlar salgını siyasi bir olay zannediyor” dedi. Gates, ABD Başkanı Donald Trump’ın, geçen günlerde “ABD’de fazla vaka olmasının sebebi çok sayıda test yapılıyor olması. Ne kadar çok test, o kadar vaka” ifadelerinin doğru olmadığını dile getirdi.

Vaka sayısındaki artışın doğrudan test sayısıyla ilgili olmadığını aktaran Gates, ABD’deki lider eksikliğinin Brezilya ve Hindistan’da hastalığın yükünü artırdığını söyledi.

AŞI ÇALIŞMALARI

ABD’de coronavirüsle mücadelenin en yetkili ismi Dr. Anthony Fauci ile iletişim halinde olduğunu ve yıl sonunda veya 2021 yılının başında bir aşını bulunabileceğini dile getirdi. Gates, ‘aşının hastalığın yayılmasını engellemeyi garanti edemeyeceğini’ aktardı.

Aşı geliştirme ve uygulama sürecinde en büyük engelin, ‘aşının bulunması ve dağıtımı’ olmadığını söyledi. Gates, bu süreçte en büyük engelin insanların aşıyı kullanmasını sağlamak olduğunu dile getirdi.

KAYNAK: Gazete Duvar

YORUM EKLE