Çin aşısının verilerinin açıklanması ertelendi

Brezilya'da, Türkiye'nin de 50 milyon doz sipariş verdiği Çin merkezli ilaç firması SinoVac tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının etkinlik verilerinin açıklanması ertelendi

Çin aşısının verilerinin açıklanması ertelendi

CiddiGazete- Brezilya'nın Sao Paulo eyaleti, Türkiye'nin de 50 milyon doz sipariş verdiği Çin merkezli ilaç firması SinoVac tarafından geliştirilen yeni tip coronavirüs (Covid-19) aşısının etkinlik verilerinin yayınlanmasını erteledi.

Eyalet Valisi Joao Doria, katıldığı bir radyo programında, daha geniş çaplı örneklem ve daha eksiksiz bir analize olanak tanımak için verilerin, planlanandan 8 gün sonra, yani 23 Aralık'ta açıklanacağını ifade etti.

NEDEN ERTELENDİ?

Sao Paulo eyaleti Covid-19 ile mücadele birimi Başkanı João Gabbardo, gecikmenin, etkililik analizinin 151 enfekte kişiyi kapsayan bir numuneden alınan verileri içermesine imkan tanıyacağını söylemiş ve açıklanacak verinin bir ön rapordan ziyade kesin bir rapor olacağını belirtmişti.

BOLSONARO’YU KIZDIRDI

Reuters'ın haberine göre ayrıca Eyalet Valisi Joao Doria'nın eyalet genelinde 25 Ocak'ta aşılama işleminin başlayacağını duyurması, aşı için henüz bir tarih vermeyen Jair Bolsonaro hükümetini kızdırmış durumda.

YÜKSEK MAHKEMEDEN KARAR

Öte yandan Brezilya Yüksek Mahkemesi, dün (14 Aralık) Sağlık Bakanlığı'nın federal hükümetin halka açık aşılamayı ne zaman başlatacağı konusunu 48 saat içerisinde netliğe kavuşturmasını hükmetti.

Devlet Başkanı Jair Bolsonaro liderliğindeki hükümetin, nüfusun dörtte birinden azını aşılamaya yönelik planı olduğu ortaya çıkarken Yüksek Mahkemenin, muhalefet partisinin açtığı dava üzerine hükümetten talep ettiği aşı planıyla ilgili raporda, yönetimin risk altındaki 51 milyon kişiye aşı sağlamayı planladığı ifade edilmişti.

Bu, 212 milyon nüfuslu ülkede vatandaşların yüzde 25'inden azına aşı sağlanacağı anlamına geliyor.

Raporda, sağlık çalışanlarına, 80 yaş üzeri nüfusa ve yerli halklara öncelik tanınacağı vurgulanırken, aşılamanın ne zaman başlayacağı konusunda bilgi verilmiyor.

VAKA VE ÖLÜM SAYISINDA İLK ÜÇTE

Bugüne dek 6 milyon 880 bin 595 vakanın görüldüğü, virüs nedeniyle 181 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği Brezilya, dünyada en fazla vakanın tespit edildiği üçüncü, virüse bağlı en fazla ölümün görüldüğü ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Ülkede çok sayıda eyalette yoğun bakım yatak kapasitesi ise yüzde 80'i aşmış durumda.

KAYNAK: Euronews

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 14:09
YORUM EKLE