Çinli Sinovac’tan 'aşı fiyatı' açıklaması

Türkiye’nin de coronavirüs aşısı satın aldığı Çin merkezli Sinovac Biotech Genel Müdürü Yang, Filipinler’de başlayan “dünyanın en pahalı aşısı” tartışmalarına cevap verdi

Çinli Sinovac’tan 'aşı fiyatı' açıklaması

Ciddi Gazete- Çin merkezli Sinovac Biotech’in ürettiği coronavirüs (Covid-19) aşıCoronaVac’ın “dünyanın en pahalı aşıları” arasında yer aldığına ilişkin Filipinler’de gündeme gelen eleştirilere şirketten açıklama geldi.

Türkiye gibi CoronaVac aşısını alan ülkelerden biri olan Filipinler'deki fiyat tartışması bir gazete haberiyle başladı. Gazete, aşının farklı ülkelere doz başına 5 dolar, 14 dolar ve 38 dolar gibi farklı fiyatlarla satıldığını öne sürdü.

SENATÖRDEN YOLSUZLUK İMASI

Filipinli Senatör Panfilo Lacson da, Pazar günü attığı tweette aşının fiyatının sözleşmedeki gizlilik maddesi nedeniyle açıklanmamasını sorgulayarak yolsuzluk imasında bulundu. Lacson mesajında bir fıkradan alıntı yaparak şu ifadeleri kullandı:

"Sinovac aşısının 5, 14 ve 38 dolarlık fiyatları arasındaki fark, bana üç Güney Asya ülkesinde yolsuzluğun nasıl yapıldığına dair eski bir hikayeyi hatırlatıyor -masanın ALTINDA, masanın ÜZERİNDE ve masa DAHİL BİR ŞEKİLDE. Aşının buradaki fiyatı 38 dolar olabilir ama fiyatı, anlaşmadaki gizlilik maddesiyle saklanıyor."

FİYAT AÇIKLANMADI, ‘MAKUL’ DENİLDİ

Sinovac Biotech Genel Müdürü Helen Yang ise bu iddialara CNN Filipinler üzerinden cevap verdi. Aşının dünyanın en pahalı aşılarından biri olduğu iddiasını reddeden Yang, "Kesinlikle en pahalılar arasında değil. Sinovac'ın misyonu, aşıyı karşılanabilir bir fiyatla temin etmek" ifadelerini kullandı.

Doz başına fiyat açıklamaktan kaçınan Yang, fiyatın 'makul' olduğunu söylemekle yetindi.

Kaynak: Gazete Duvar

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 17:41
YORUM EKLE