Dışişleri’nden Kazakistan açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, “Kazakistan’da 2-3 Ocak 2022 tarihlerinde başlayan ve bu sabah Hükümetin istifasıyla sonuçlanan protesto eylemlerini yakından takip ediyoruz” açıklaması yaptı

Dışişleri’nden Kazakistan açıklaması

CiddiGazete- Kazakistan’ın batısındaki Janaözen kentinde, sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamma karşı çıkan sürücülerin protestoları ülke geneline yayılması sonucu Almatı şehri ve Mangistau eyaletinde Olağanüstü Hal ilan (OHAL) edilmiş, protestolar nedeniyle Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümet istifa etmişti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Kazakistan’daki olaylara ilişkin bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kazakistan’da 2-3 Ocak 2022 tarihlerinde başlayan ve bu sabah Hükümetin istifasıyla sonuçlanan protesto eylemlerini yakından takip ediyoruz.

Dost Kazakistan’ın istikrarına önem atfediyoruz. Temennimiz, kardeş Kazak halkının barışı ve huzurudur. Kazakistan yönetiminin bu krizin üstesinden geleceğine yönelik inancımız tamdır. Kazakistan halkının sağduyusuna güveniyor ve olayların en kısa sürede yatışmasını temenni ediyoruz.

Olaylarda güvenlik güçleri dahil yaralanan Kazak kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.”

YORUM EKLE