Donetsk'te bombardıman iddiası

Reuters, Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk Havalimanı yakınlarında bombardıman sesi duyulduğunu aktardı

Donetsk'te bombardıman iddiası

CiddiGazete- Son dakika haberine göre, Reuters Donetsk'te bombardıman sesleri duyulduğunu açıkladı.

ANLAŞMA İHLALİ İDDİASI

Rus basınına göre ise; Ukrayna'nın, ülkenin doğusundaki Rusya destekli isyancıları havan toplarıyla vurarak çatışmayı bitirmek için yapılan anlaşmaları ihlal ettiği ileri sürülmüştü.

Ukrayna'nın doğusunda de facto bir devlet olan Luhansk Halk Cumhuriyeti temsilcileri, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin havan topu, bomba atar ve makineli tüfek kullandığını iddia etmişti.

SINIR HATTINDA SICAK SAATLER

Donbas'ta Moskova'nın desteklediği Rus yanlısı ayrılıkçılar ise bu sabah Ukrayna ordusunun cephe hattında top atışları yaptığını ileri sürdü. Ukrayna ordusu ise kağıt üstündeki Donetsk ve Lugansk yönetimlerinin dile getirdiği iddiayı yalanladı.

Ukrayna ordusu, ilerleyen saatlerde Rus yanlısı ayrılıkçıların Lugansk'ta bir köye ateş açtığını duyurdu.

Ukrayna'da bulunan BuzzFeedNews muhabiri Christopher Miller, Stanytsia Luhanska'daki bir anaokuluna top mermisinin isabet ettiğini bildirdi.

Görgü tanıkları, Donetsk havalimanı ve Elenovka köyü etrafında top sesleri duyduklarını söyledi.

AGİT gözlemcileri, Ukrayna ordusu ile Rus ayrılıkçılar arasındaki cephe boyunca aktif bombardımanlar yaşandığını tespit etti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, dakikalar önce yaptığı açıklamada "Donbass'ta durum giderek geriliyor" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2022, 13:02
YORUM EKLE