Erdoğan'dan Trump'a mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurul salonunda dünya liderlerine seslendi. ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz günlerde Filistin'e yapılan yardımları kesme kararı aldıklarını açıklamıştı. Bu konuya değinen Erdoğan "Filistin'e yapılan yardımları kesmek, zalimleri cesaretlendirmektedir" dedi

Erdoğan'dan Trump'a mesaj

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu görüşmeleri, 140'tan fazla devlet ve hükümet başkanının katılımıyla başladı.

Konuşma sıralamasında dördüncü olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genel Kurul salonunda liderlere seslendi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Geçmişte Bosna'da, Somali'de, yakın tarihte Myanmar'da halen Filistin'de yapılan katliamlar BM Güvenlik Konseyi'nin gözü önünde gerçekleşmiştir. Tüm dünya arkasını dönse bile, Türkiye olarak biz mazlum Filistinlilerin yanında olmaya, Kudüs'e sahip çıkmaya devam edeceğiz. Filistin'e yapılan yardımları kesmek, zalimleri cesaretlendirmektedir

Sağlıktan eğitime, gıdadan kültüre kadar bu büyük çatı altında yürütülen çalışmalarda bir tatminsizlik mevcuttur. İşte bu sebeple Güvenlik Konseyi başta olmak üzere BM yapısında kapsamlı bir reforma gidilmesi gerektiğini söylüyoruz. Dünya 5'ten büyüktür derken insanlığın ortak vicdanının sesi olduğumuza inanıyoruz.

Taktik çıkarları uğruna terör örgütlerine binlerce tır silah verenler, gelecekte bunun acılarını muhakkak çekeceklerdir. Mültecilere kapıları kapatıp, tüm yükü Türkiye'nin sırtına yüklemek, kimseyi daha güvenli yapmaz.

Bunun başı şu anda Amerika'da Pensilvanya'dadır. Buradan dünyanın 160 ülkesine terör ihraç etmektedir. Buradan tüm dünya ülkelerini, FETÖ terör örgütüne karşı dikkatli olmaya ve harekete geçmeye davet ediyorum. Bu örgütün 27 ABD eyaletinden charter okulları ile bir yılda topladığı para 763 milyon dolardır.

'HEDEF KAZAN-KAZAN'

Ticaret savaşları her dönemde insanlara zarar vermiştir. Ekonomik yaptırımların silah gibi kullanılması karşısında hiçbirimiz sessiz kalamayız. Dünya ticaret düzeninin tek taraflı bozulmasına karşı hep birlikte çalışmalıyız. Kaos çıkarmak kolay, düzeni sağlamak zordur. Bugün bazı ülkeler ısrarla kaos çıkarmaya çalışıyor. Umudun kaybolduğu dünya düzeni kadar büyük tehlike yoktur. Türkiye ticaretin de, insan dolaşımının da serbest olmasından yanadır. Biz sorunlarımızı yapıcı diyalogla çözmekten yanayız. Dünya Ticaret Örgütü, G-20, Avrupa Birliği gibi platformlarda etkin işbirliği içindeyiz. Hedef kazan-kazan.

Ülkemize yönelik baskı ve ithamlar haksızlıktır. Bizimle aynı perspektifi paylaşan ülkelerle bu siyasi ve ekonomik kaostan dünyayı kurtarabileceğimize inanıyoruz. BM bünyesinde geleceğimiz olan gençlerle ilgili bir kurum kurulmasını ve merkezinin İstanbul olmasını teklif ediyoruz. İkinci olarak 2019 yılı dünya yaşlılık yılı olarak belirlenmişti. Üçüncü Dünya Yaşlılık Kurultayı İstanbul'da yapılacak. Sizleri bu kurultaya davet ediyoruz.

YORUM EKLE