Erdoğan'ı aramayan Biden, Miçotakis ile görüştü

Erdoğan ile henüz görüşmeyen Biden, Yunanistan'ın Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını ilan etmesinin 200. yıl dönümünde Yunan Başbakan Miçotakis’i aradı

Erdoğan'ı aramayan Biden, Miçotakis ile görüştü

CiddiGazete- ABD Başkanı Joe Biden, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Biden, Miçotakis'e, Yunanistan'ın kuruluşunun 200'üncü yıldönümü nedeniyle tebriklerini iletti ve iki ülke arasındaki "güçlü ikili ilişkilerin" daha da derinleştirilmesini istediğini ifade etti.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre açıklamada, "Başkan, Doğu Akdeniz'de istikrar umudunu iletti. İki lider ayrıca enerji güvenliği, Çin, Rusya ve Batı Balkanlar gibi ortak çıkarlarının olduğu konularda koordinasyon içerisinde hareket etme konusunda anlaştılar" ifadelerine yer verildi.

YUNAN BASININDA GÖRÜŞME NOTLARI

Öte yandan Yunan basını görüşmenin yarım saat sürdüğünü belirtti.

Kathimerini gazetesi, Yunan hükümet kaynaklarının görüşmenin "çok iyi bir havada geçtiğini" aktardıklarını bildirdi.

Kathimerini, Biden'ın görüşmede Yunanistan'ın kritik bir NATO müttefiki ve Doğu Akdeniz'de istikrarın sağlanması için önemli bir güç olduğunu söylediğini de yazdı.

BİDEN’I İLK KUTLAYAN LİDERLERDEN

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin ardından Biden'ı ilk kutlayan liderlerden biri olmuştu.

Miçotakis kutlama mesajında Biden'ı "Yunanistan'ın gerçek dostu" olarak nitelendirmiş ve başkanlığı döneminde iki ülke ilişkilerinin daha da güçleneceğinden emin olduğunu söylemişti.

BİDEN VE ABD-YUNANİSTAN İLİŞKİLERİ

Senatörlüğü döneminde Yunan lobisine yakınlığıyla bilinen Biden da seçim kampanyası döneminde "Yunan asıllı Amerikalılar ve ABD-Yunanistan İlişkileriyle İlgili Vizyon" belgesini açıklamıştı.

Biden bu belgede, seçilmesi halinde Yunanistan ile ilişkileri güçlendireceğini ve "Türkiye'nin uluslararası hukuku ihlal eden ve Yunan hava sahasını ihlal etmek gibi NATO müttefiki olarak sahip olduğu taahhütleri bozan davranışlarını gündeme getireceğini" dile getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 18:08
YORUM EKLE