Ermenistan teslim oldu

Savaşın galibi Azerbaycan oldu. Ermenistan tüm şartları kabul ederek teslim oldu

Ermenistan teslim oldu

CiddiGazete- Ermenistan, Dağlık Karabağ'da teslim oldu. Ermenistan Kelbecer, Ağdam ve Laçın'dan daha sonra Dağlık Karabağ'ın tamamından çekilecek. Birazdan teslim olma anlaşmasının imzalanması bekleniyor.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yenilgiyi kabul etti. Ermenistan önce 3 il (rayon), sonra tüm işgal edilmiş arazilerden çıkacak.

Paşinyan açıklamada şunları yazdı:

“Sevgili hemşehrilerim, ablalarım ve kardeşlerim. Ben şahsen kendim ve hepimiz için çok zor bir karar aldım.

Rusya ve Azerbaycan devlet başkanları ile Karabağ savaşının sonlandırılmasına ilişkin 01.00 tarihinden itibaren bir açıklama imzaladım. Zaten yayınlanan açıklamanın metni benim ve halkımız için inanılmaz acı verici.

Bu kararı, askeri durumun derin analizi ve durumun en iyi sahip olduğu kişilerin takdiri sonucunda aldım. Ayrıca yaratılan durumdaki en iyi çözümün bu olduğuna dair inancına dayanarak. Önümüzdeki günlerde bu konuda özelden yazacağım.

Zafer değil ama kendini bilene kadar yenilgi yok. Kendimizi asla bilemeyeceğiz ve bu milli birliğimizin, yeniden doğuş dönemimizin başlangıcı olmalı.

İstikbalimizi planlamak için bağımsızlık yıllarımızı analiz etmemiz ve geçmişin hatalarını tekrar etmemiz gerekiyor.

Tüm kurbanlarımızın önünde diz çöktüm. Vatanını canlarıyla koruyup kollayan tüm askerlerimizi, katillerimizi, generallerimizi, gönüllülerimizi saygıyla anıyorum. Artsah'ı kişilikleriyle kurtardılar.

Sonuna kadar savaştık. Ve kazanacağız. Artsah ayakta.

Yaşasın Ermenistan. Artsah çok yaşa.”

PUTİN'DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili bir diğer açıklama da anlaşmaya imza atan Rusya'dan geldi. Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Karabağ'daki çatışmaların durması için anlaşma imzalandı" denildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise "Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece saat 00.00'dan itibaren ateşkes başladı" açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 18:20
YORUM EKLE