Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a tokat atıldı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a Drome bölgesindeki bir ziyaretinde kalabalığı selamlamak için bariyerlere yaklaştığı sırada tokat atıldı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a tokat atıldı

CiddiGazete- Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a Drome bölgesindeki bir ziyaretinde kalabalığı selamlamak için bariyerlere yaklaştığı sırada tokat atıldı.

Macron, olayın ardından korumaları tarafından uzaklaştırılırken, güvenlik görevlileri tokat atan kişiye müdahale etti.

Olayın ardından iki kişi gözaltına alındı.

Olay sırasında çekilen görüntülerde, "Kahrolsun Macronizm" sloganı duyuluyor.

FRANSIZ SİYASETÇİLERDEN KINAMA

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Fransa Başbakanı Jean Castex, olayın demokrasiye yönelik bir saldırı olduğunu söyledi.

Castex, "siyasi tartışmanın ve anlaşmazlıkların hiçbir zaman şiddet, sözlü saldırı ve hatta fiziksel saldırı halini alamayacağını" ifade etti.

Fransa'da solun önde gelen isimlerinden Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) lideri Jean-Luc Mélenchon da Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Macron ile dayanışma mesajı paylaştı.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin lideri Marine le Pen de olayı kınayarak, "Demokratik tartışma keskin olabilir, ancak fiziksel şiddet asla hoşgörülemez" dedi.

NORMALLEŞME SÜRECİ GÖRÜŞMELERİ

Macron, Fransa'nın güneydoğusunda bulunan Drome bölgesinde Covid sonrası normalleşme süreci hakkında görüşmeler yapmıştı.

Fransa'da normalleşme süreci kapsamında yarından itibaren barlar ve restoranlar 7 ay sonra ilk kez iç mekanlarda da müşteri kabul edebilecek.

Ülkede akşam sokağa çıkma yasağının başlangıç saati de 21.00'den 23.00'e çekilecek.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021, 06:53
YORUM EKLE