İngiltere'den 5 Rus bankasına yaptırım

Avam Kamarası'nda da konuşan Johnson, "İngiltere 5 Rusya bankasına yönelik yaptırım uygulayacak. Bu hazırladığımız. İlk engelimiz daha fazlası olacak. İşgal durumunda daha fazla yaptırım olacak" dedi

İngiltere'den 5 Rus bankasına yaptırım

CiddiGazete- İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya'ya uygulanacak yaptırımlarla ilgili Avam Kamarası'nda açıklama yaptı. "İngiltere 5 Rusya bankasına yönelik yaptırımlar uygulayacak" diyen Johnson, "Bu hazırladığımız ilk engelimiz daha fazlası olacak. İşgal durumunda daha fazla yaptırım olacak. ABD ve Avrupa ile birlikte durumun büyümesine bağlı olarak yaptırımlarımızı büyüteceğiz" ifadelerini kullandı.

Boris Johnson ayrıca, "Zamanında Kırım ilhak edilince yeterince sert olmadık. Rusya gazına bağımlı kalmaktan uzaklaşmalıyız" dedi.

AB'DEN YAPTIRIM AÇIKLAMASI

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell da AB dışişleri bakanlarının bugün Rusya'ya karşı yaptırımları açıklayacaklarını söyledi. Borrell, "Oybirliği ile karar çıkacağından eminim" diye ekledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da AB'deki mevkidaşlarıyla gerçekleştirecekleri toplantıda hangi yaptırımların uygulanacağı konusunda görüşeceklerini belirtti. Le Drian, Putin'in ayrılıkçıları tanımasının uluslarası hukukun ve Minsk barış anlaşmasının ihlali olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2022, 16:16
YORUM EKLE