İngiltere’de karantina 5 güne iniyor

İngiltere’ye gidenlerin 14 gün olan karantina süresi 5 güne iniyor. 5 günün sonunda testi negatif çıkanların karantinası bitecek. Uygulama 15 Aralık’ta başlıyor

İngiltere’de karantina 5 güne iniyor

CiddiGazete- İngiltere'de ülkeye gelen yolculara coronavirüs (Covid-19) testi yapılacağı ve test sonucu negatif çıkanların karantinada kalma süresinin en az bir hafta kısalacağı açıklandı.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps tarafından yapılan açıklamada, 15 Aralık 2020'den itibaren hükümetin seyahat koridoru listesinde yer almayan ülkelerden İngiltere'ye gelen yolculara 5 günlük izolasyonun ardından test yaptırma seçeceği tanınacağı belirtildi.

TEST ÜCRETİNİ YAPTIRAN ÖDEYECEK

NTV’nin aktardığına göre, bu adımın, yolculara test sonuçları negatif çıkması halinde izolasyon süresinin azalacağını bilerek uluslararası seyahat yapma imkanı sağlayacağını vurgulayan Shapps, uygulamadan faydalanmak isteyenlerin ücretini ödeyerek test yaptırabileceğini ifade etti.

Maliye Bakanı Rishi Sunak, uygulamanın havacılık sektörü için hayati öneme sahip olacağını vurguladı.

‘5 GÜN SONRAKİ TEST DAHA İYİ’

Sağlık Bakanı Matt Hancock ise "14 günlük izolasyon döneminin 5. gününde yapılacak bu test, hem pozitif coronavirüs vakalarını tespit edecek hem de sonucu negatif çıkanların ülkede geçerli coronavirüs kısıtlamalarına uyarak işe dönmelerine ve sevdiklerini görmelerine imkan sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Hükümet, 5 günlük sürenin ardından yapılacak testin ülkeye varışta yapılacak testten daha iyi bir sonuç vereceğini ileri sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 14:11
YORUM EKLE