Interpol aşı hırsızlığına karşı uyardı

Dünya genelinde geliştirilen korona aşıları için hazırlık yapılırken Interpol ise dünya genelinde korona aşılarının çalınabileceği ve sahtecilik yapılabileceğine karşı uyarıda bulundu

Interpol aşı hırsızlığına karşı uyardı

CiddiGazete- Uluslararası polis organizasyonu Interpol'ün genel sekreteri Jürgen Stock, coronavirüs aşılarıyla ilgili dünya genelinde suç örgütlerinin hazırlık içinde olduğuna dikkat çekti.

Hükümetler geliştirilen aşıların kullanılması için hazırlık içindeyken suç örgütlerinin de aşıların sevkiyatını sekteye uğratmak ya da sevkiyata zarar vermek için planlar yaptığını belirten Stock, aşıların çalınması, sahtelerinin piyasaya sürülmesi ya da yasa dışı reklamlarının yapılması gibi durumlar yaşanabileceğini ifade etti.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, Interpol'ün Fransa'nın Lyon kentindeki merkezinden açıklama yapan Stock, yetkililerden bu tür suç eylemlerine karşı hazırlıklı olmalarını istedi. Sahte internet siteleri ve sahte aşıların sağlık açısından büyük bir risk oluşturabileceğini vurgulayan Stock, uluslararası seyahatin canlanmasıyla izni verilmemiş sahte coronavirüs testlerinin de dolaşıma sokulmuş olabileceğini dile getirdi.

Dünyada 194 üye ülkesi bulunan Interpol üzerinden üye ülkeler, aranan kişiler ve organize suçlarla ilgili gelişmelerde bilgi alışverişinde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 14:12
YORUM EKLE