İran'da dehşet verici corona rakamı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgınından etkilenen İranlı sayısını 25 milyon olarak açıkladı

İran'da dehşet verici corona rakamı

CiddiGazete- Coronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu tarafından hazırlanan raporu paylaşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Tahminimiz, 25 milyon İranlının bu virüse yakalandığı yönünde. 30-35 milyon kişinin daha gelecek aylarda virüsle enfekte olmasını tahmin ediliyoruz” dedi.

RESMİ RAKAMLARIN KATBEKAT FAZLASI

Ruhani’nin açıkladığı rakamlar, devletin bugüne kadar açıkladığı resmi rakamlarla kıyaslanabilecek boyutta değil. Tahran Yönetimi, beş ay önce ilk vakanın tespit edildiği günden bu yana 269 bin 440 kişiye Covid-19 teşhisi koyulduğunu açıklamıştı.

İran Sağlık Bakanlığı, cuma günü itibarıyla coronavirüsten ölenlerin sayısını ise 13 bin 791 olarak duyurmuştu.

İRAN’DA İKİNCİ DALGA YAŞANIYOR

Gelecek aylarda hastanelerde tedavi görecek hasta sayının, geride bırakılan 150 güne kıyasla iki katına çıkacağını öngördüklerini söyleyen Ruhani, bu öngörüye göre hazırlık yapılması talimatını verdi.

Ülkede salgında ikinci dalganın yaşandığını ifade eden Ruhani, “İkinci dalganın nedeni insanımızdaki korkunun azalması ve hayatı normal yaşamasından kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2020, 15:49
YORUM EKLE