İran'da Türklere baskı isyan ettirdi

İran'ın Erdebil kentindeki cezaevinde siyasi tutuklu Güney Azerbaycan Türkü Abbas Lisani'nin açlık grevine katılan Türk mahkumların sayısı 11'e yükseldi

İran'da Türklere baskı isyan ettirdi

CiddiGazete- Erdebil Merkez Cezaevi Müdürlüğüne hitaben yazdığı mektubunda Abbas Lisani, başlattığı açlık grevine ölüm orucuyla devam etmesinin gerekçelerini anlattı.

Lisani, "Tüm siyasi ve ideolojik tutuklulara, özellikle İran'ın Azerbaycan bölgesindeki tutsaklara yönelik zalimane eylemlerin durdurulması için ölene kadar (kuru ve sıvı gıda tüketmeyeceğim) açlık grevime başlıyorum" dedi.

Erdebil Cezaevi'nde tutuklu bulunan Azerbaycan Türkü aktivist Lisani, "adi suçlardan hüküm giyen mahkumların siyasi tutukluların koğuşlarına konulması, cezaevi çalışanlarının kötü muamelesi ve yetkililerin siyasi tutukluların haklarına kayıtsız kalması" gibi gerekçelerle kuru gıdaları almadığı açlık grevine başlamıştı.

Aynı cezaevinde tutuklu bulunan Azerbaycan Türkü aktivist Yusuf Kari'nin de Lisani'ye destek için açlık grevine başladığı belirtildi.

Büyük Tahran Cezaevindeki mahkumlardan Halid Pirzade, Hüseyin Haşimi ve Muhammed Turkmani'nin "yetkililerin şartlı tahliye sözünü yerine getirmemesi ve kendilerine yönelik muameleleri" nedeniyle açlık grevine başladığı kaydedilmişti.

Ali ve Rıza Vaseki kardeşler ile Mihrdad Şeyhi'nin de açlık grevine başladığı, söz konusu mahkumların Lisani ve Kari'yle birlikte, yaşam şartları son derece zor olduğu bilinen Erdebil Merkez Cezaevi tecrit bölümüne nakledildikleri belirtildi.

Bu bölümde tutulan mahkumların aileleriyle görüştürülmediği biliniyor.

Erdebil kentindeki cezaevinde tutuklu bulunan Azerbaycan Türkü aktivistlerin önceki gün başlattığı ölüm orucuna Evin Cezaevinde tutuklu bulunan Türk siyasi mahpuslar Behnam Şeyhi, Siyamek Mirzayi ve Kiyanuş Aslani de katıldı. Ölüm orucuna başlayan Türklerin sayısı 11'e yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2021, 20:17
YORUM EKLE