İran'dan 'nükleer' meydan okuma

İran'dan ABD'ye bir nükleer meydan okuma daha geldi. İranlı yetkililer, Washington'ın nükleer anlaşmadan çekilip yeniden yaptırım dayatması sonrasında, anlaşma ile kendilerine getirilen uranyum zenginleştirme sınırlamasını aşama aşama delmeye başladıklarını açıkladı

İran'dan 'nükleer' meydan okuma

ABD’nin 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilip yaptırımları yeniden dayatmasının ardından, İran da tepki olarak anlaşmadan fiilen çekilme yönünde adımlar atıyor. Tahran yönetiminden son olarak, anlaşma ile belirlenen uranyum zenginleştirme sınırlamasının bir aşama daha geçileceği açıklaması geldi. Bu, 3.67 zenginleştirme oranının aşılacağı anlamına geliyor.

İranlı üst düzey yetkililer bir basın toplantısında, 2015’te altı ülke ile imzaladıkları nükleer anlaşma ile belirlenen sınırlandırmalara uyma seviyelerini her 60 günde bir düşürmeye devam edeceklerini söyledi. Yetkililer, anlaşma ile belirlenen zenginleştirme seviyesinin bugün gün içerisinde aşılacağını da açıkladı ama uranyumun hangi oranda zenginleştirileceğine ilişkin bilgi vermedi. İranlı hükümet sözcüsü Ali Rabiei, ‘yeni zenginleştirme oranının ülkenin ihtiyaçlarına göre belirleneceğini’ belirtmekle yetindi.

2015’te imzalanan nükleer anlaşmalarda İran’ın müzakerecisi olan Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı ise bu adımların, anlaşmanın kurtarılması için oraya koyulacak diplomasi çabalarına kapının kapatıldığı anlamına gelmediğini vurguladı.

TALİMAT HASAN RUHANİ’DEN

İran Atom Enerjisi Kurumu’nun sözcüsü Behruz Kamalvandi ise televizyondan canlı yayınlanan basın toplantısında, 2015 anlaşması ile belirlenen sınırın aşılması talimatını Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin verdiğini söyledi. Daha önce Ruhani, bu adımların, nükleer anlaşmanın Avrupalı imzacı ülkelerinin, ABD’nin yaptırımları karşısında İran’ı koruyacaklarına ilişkin verdikleri sözleri tutmamaları karşısında atılabileceği uyarısında bulunmuştu.

2015 anlaşmasında İran için uranyum zenginleştirme oranı yüzde 3.67 olarak belirlenmişti. Söz konusu oran enerji üretimi için yeterli ancak nükleer başlıklar için gerekli olan yüzde 90 oranının oldukça altında.

İran’ın nükleer anlaşmadan kısmen çekilme ve anlaşma ile belirlenen sınırlandırmalara uymama kararları, ABD’nin söz konusu anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesini ve İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamasını izliyor.

İran’ın uranyum zenginleştirme programını sınırlandırması karşılığında ülkeye uygulanan yaptırımların kademeli olarak kaldırılmasını öngören anlaşmayı ABD, İran, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya müzakere etmişlerdi.

Rusya hem İran hem de ABD’ye ölçülü davranma çağrısı yapsa da anlaşmanın çökmesinden ABD’yi sorumlu tutuyor.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 15:38
YORUM EKLE