İşte mektuba imza atan o senatörler

ABD'de 54 senatör, Başkan Joe Biden'a gönderdikleri mektupta, insan hakları sicilini iyileştirmesi için Türkiye'ye baskı yapmasını istedi. Mektupta FETÖ'cü Enes Kanter mağdur gösterildi

İşte mektuba imza atan o senatörler

CiddiGazete- ABD'de 54 senatör, ABD Başkanı Joe Biden’e gönderdikleri mektupta Türkiye’ye sert eleştirilerde bulundu. Senatörler söz konusu mektupta, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkesini giderek otoriterleşen bir rotaya soktuğu"nu belirterek, "Erdoğan, sistematik olarak ülkedeki muhalefeti ötekileştirdi, eleştirel medya kuruluşlarını susturdu ya da sistemin bir parçası haline getirdi, bağımsız hakimlerden kurtularak yerlerine partisine yakın isimleri atadı ve birçok gazeteciyi hapse attı" ifadesini kullandı.

İmzacı senatörler, ABD'nin Türkiye'nin önemli müttefiklerinden biri olduğunu belirterek, bu nedenle "Türkiye'nin insan hakları sicilini etkileme fırsatına sahip olduğunu" kaydetti. Senatörler Biden yönetimine seslenerek, "Türkiye ile insan hakları ve demokrasideki gerileme konusunda açıkça konuşulması gerektiğini" vurguladılar.

Mektupta Biden yönetimine, "Erdoğan ve hükümetine ülkede ve yurtışında bulunan muhalefete yapılan baskıya son verme, siyasi tutukluları serbest bırakma ve otoriter çizgisinden dönme vurgusunda bulunmanız çağrısı yapıyoruz" denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izlediği dış politikanın giderek daha "kavgacı" hâle geldiği belirtilen mektupta, "Türkiye'nin Suriye'de IŞİD'le savaşan ABD destekli Kürtlere saldırdığı, Amerikan teknolojisiyle uyumlu olmadığı konusundaki uyarılara rağmen Rus hava savunma sistemlerini aldığı, Azerbaycan'ı Ermenistan'la toprak anlaşmazlığını çözmesi için şiddet kullanmaya teşvik ettiği!" ifade edildi.

Mektupta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2016 yılındaki darbe girişiminden sorumlu tuttuğu yurtdışındaki Türk vatandaşlarının susturulmasını istediği savunularak, buna örnek olarak NBA oyuncusu FETÖ'cü Enes Kanter gösterildi.

CİDDİGAZETE.COM FARKIYLA...

İŞTE O MEKTUBUN ORİJİNALİ VE İMZA ATAN ABD'Lİ SENATÖRLER:

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2021, 17:20
YORUM EKLE