İstihbarat Başkanı'na özel operasyon

Almanya'nın dış istihbarat servisi başkanı Bruno Kahl, gizli görüşmeler için gittiği Ukrayna'da savaşın patlak vermesiyle mahsur kaldı ve devreye özel kuvvetler geldi

İstihbarat Başkanı'na özel operasyon

CiddiGazete- Almanya'nın dış istihbarat servisi başkanı Bruno Kahl, Rusya'nın ülkeyi işgal etmesinin ardından Ukrayna'da mahsur kalınca, özel kuvvetler tarafından ülkeden kaçırıldı.

Focus dergisinin haberine göre, "acil görüşmeler" için başkent Kiev'de bulunan Alman istihbarat şefi, ülkenin hava sahası kapatıldığında burada mahsur kaldı. Kahl, iki günlük zorlu bir yolculuk sonrası kara yolu ile ülkeden çıkarıldı.

Almanya Federal İstihbarat Servisi (BND), Bruno Kahl'ın Çarşamba günü iş için Ukrayna'da olduğunu ancak işgal başladıktan sonra ayrılma planlarını değiştirmek zorunda kaldığını doğruladı.

"BUGÜN BERLİN'DE OLMASI BEKLENİYOR"

BND Cuma günü yaptığı açıklamada, özel kuvvetlerin oynadığı rolden bahsetmeden, "Düşmanlıkların patlak vermesi ve Ukrayna hava sahasının kapatılması nedeniyle, servis başkanı Kahl kara yolundan dönmek zorunda kaldı. Aynı yöne akan mülteci akınları nedeniyle bu zorlu ve uzun bir yolculuktu. Avrupa Birliği'ne geri döndü ve bugün Berlin'de olması bekleniyor" ifadeleri kullanıldı.

Bild Gazetesi kaynakların aktardığına göre Kahl'ın önemli bilgileri şahsen iletmek için Ukrayna'da bulunduğu öne sürüldü. Kahl daha önce Almanya'da milletvekili olarak görev yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2022, 18:08
YORUM EKLE