Japonya'nın 126. imparatoru tahta çıktı

Japonya'nın 126'ncı İmparatoru Naruhito, Tokyo'da düzenlenen geleneksel bir törenle tahta çıktı. Törene, 190 ülkeden iki bine yakın kişi katıldı

Japonya'nın 126. imparatoru tahta çıktı

CİDDİGAZETE

Japonya’nın başkenti Tokyo’da İmparatorluk Sarayı’nda düzenlenen geleneksel bir törenle 126. Japon İmparatoru olan Naruhito tahta çıktı.

Naruhito, ‘Kasımpatı’ adı verilen imparatorluk tahtı ‘Takamikura’ya çıktı. Japon İmparatoriçesi Masako da resmen Miçoodai tahtına çıktı.

TÖRENE İKİ BİN KİŞİ KATILDI

190 ülke ve uluslararası kuruluştan iki bine yakın kişinin katıldığı törende, 59 yaşındaki Naruhito, “Anayasaya göre hareket edeceğime, devletin ve Japon halkının birliğinin sembolü olarak sorumluluklarımı yerine getireceğime söz veriyorum” dedi.

Naruhito, törende “Korozen no go ho” adı verilen ve dokuzuncu yüzyılda imparatorların giydiği kahverengi tonlarında kuşaklı geleneksel bir elbise giydi.

TÜRKİYE’Yİ ERSOY TEMSİL ETTİ

Japonya’nın yeni imparatoru ayrıca, tahta çıkma töreni öncesinde bazı tapınakları ziyaret etti. Başbakan Abe Şinzo da Naruhito’ya tahta çıkışında tebriklerini sundu. Tahta çıkma törenine Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı. Naruhito, babasının sağlığını gerekçe göstererek 30 Nisan’da ayrıldığı 30 yıllık imparatorluk makamını, 1 Mayıs itibarı ile teslim almıştı.

Taç giyme merasiminin ardından çift, 10 Kasım’da liderleri karşılamak için Akasaka Sarayı’na doğru yola çıkacak. Çift, üstü açık bir “Toyota Century” ile 4,6 kilometre yolu kamuya açık şekilde katedecek.

PİRİNÇ İKRAMI TÖRENİ

İmparator 15 Kasım’da ise Japon tanrısına ikram “Daijousai” (İlk pirinç ikramı) törenine katılacak. Sokuirei’nin aksine, Daijousai merasimi Şinto inancının gizli ve kamuya kapalı ritüellerinden kabul ediliyor. İnanca göre, Japon halkı mistik olarak kendilerini Güneş Tanrısı “Amaterasu”nun yarattığına inanıyor. Naruhito, kasım boyunca ülke sathında birçok tapınağı da ziyaret edecek.

550 BİN KİŞİ İÇİN AF

Japon hükümeti, Naruhito’nun Takamikura’ya oturmasıyla ülke genelinde 550 bin hükümlü için af çıkarıldığını açıkladı. Af, trafik ihlalleri ve seçim hilelerini kapsıyor. Babası Akihito’nun 1989’daki taht merasimlerinde ise 2.5 milyon hükümlü için af çıkarılmıştı.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN TEBRİK

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter'dan paylaştığı mesajda "Japonya’nın 126. İmparatoru Majesteleri Naruhito’yu tahta çıkma töreni dolayısıyla tebrik ediyor, 'Reiwa' döneminin Japon halkı ve dünya için hayırlara vesile olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE