Kadınlara 'formalarınızı yakın' uyarısı

Taliban örgütünün Afganistan'da yönetime el koymasının ardından özellikle kadın sporcuları korku saldı. Afgan Kadın Futbol Takımı'nın eski kaptanı Khalida Popal, arkadaşlarını uyararak "Formalarınızı yakın" dedi

Kadınlara 'formalarınızı yakın' uyarısı

CiddiGazete- İngiliz The Guardian Gazetesi, Taliban’ndan önce ülkede profesyonel spor yapan kadınlara branşlarının federasyonları tarafından uyarılar geldiğini aktardı. Afgan kadın futbolunun eski kaptanlarından Khalida Popal, "Kadın sporcular acilen sporcu geçmişlerini ortadan kaldırmalı. Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafları silmeliler ve hatta Taliban'dan saklanmak için formalarını bile yakmalılar" dedi.

Popal, "Benim gibi bir aktivist için bunu söylemek çok zor. Çünkü ben bu kazanımları elde etmek için çok çalıştım ve ulusal takıma girmek için mücadele ettim. Fakat bunu yapmalılar" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Afganistan bisiklet federasyonundan da benzer bir öneri geldi.

Bisiklet federasyonu, kadın üyelerinin evde kalmasını isterken hiçbir şekilde sosyal medya paylaşımı yapılmamasını talep etti. Federasyondan bir yetkili, "Şu an güvendeler. Fakat tahminen birkaç ay içerisinde kimse onları güvende tutamaz. Çok büyük tehlike içinde olabilirler. Bisiklete binme özgürlüklerine bile erişemezler. Şu an şoktalar ve korkuyorlar" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 20:11
YORUM EKLE