Macron konuştu, Trump cevap verdi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ABD Başkanı Trump, Londra'da bir araya geldi. İki lider, aralarındaki anlaşmazlığı gözler önüne seren sert açıklamalarda bulundu

Macron konuştu, Trump cevap verdi

CiddiGazete

Türkiye’nin sınır güvenliğini korumak ve terör koridorunu ortadan kaldırmak için başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nı eleştirerek, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bugün Londra’da kendisini sert sözlerle eleştiren ABD Başkanı Trump ile bir araya geldi.

İki lider gündem üzerine değerlendirmelerde bulunurken, tarafların yaptığı açıklamalar Washington-Paris hattında yaşanan gerilimin dinmediğini gözler önüne serdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “NATO hakkındaki açıklamalarım birçok insanı sarstı ama ben sözlerimin arkasında duruyorum” dedi. Öte yandan Macron, “NATO masasının etrafında terörizmin aynı anlamı yok” ifadesini kullanarak yaşanan terör örgütü YPG/PYD/PKK gerilimini gündeme getirdi.

“TÜRKİYE NASIL S-400 ALIR?”

Basının karşısına çıkan Macron, Türkiye hakkında da iddialarda bulundu. Macron, “Türkiye’nin IŞİD konusundaki belirsizliği güvenliğimize zarar veriyor ve bu konu çözülmeli” dedi. Macron, “Bu NATO zirvesinde Türk tarafından bir açıklama bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Macron, krize sebep olan Rus hava savunma sistemi S-400’lerle ilgili olarak da, “NATO üyesi bir ülke olan Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması nasıl mümkün olabilir, teknik olarak bu mümkün değil” dedi.

TRUMP: YAPTIRIMI KONUŞUYORUZ

ABD Başkanı Donald Trump ise S-400 konusunda Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını düşündüğünü söyledi. Trump, selefi Barack Obama’nın Türkiye’ye karşı tutumunu da eleştirdi. Trump, Türkiye’ye yaptırım konusunda gelen bir soruya, “Ona bakıyoruz şimdi, şu an bu konuyu konuşuyoruz” dedi. Trump, “Bildiğiniz gibi Türkiye bizden Patriot satın almak istedi fakat Obama yönetimi buna izin vermedi” ifadesini kullandı.

Öte yandan Trump, “NATO’nun gerekliliklerini yerine getirmeyen ülkelerin çaresine bakılacak, belki ticaret kanalıyla” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 11:18
YORUM EKLE