Müzakerede ilk açıklama

İstanbul'daki Ukrayna - Rusya görüşmesinden sonra ilk açıklama yapıldı. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun da yer aldığı basın açıklamasında, "Garantör olmasını istediğimiz ülkeler arasında Türkiye de var" denildi

Müzakerede ilk açıklama

CiddiGazete- Ukrayna-Rusya heyetlerinin İstanbul'da dört saat süren görüşmesi sona erdi. Görüşme sonrası Ukrayna heyeti açıklamalarda bulundu. Garantör ülkeler arasında Türkiye'nin de bulunmasını istediğini belirten Ukrayna heyetinin açıklamalardan satır başları şöyle:

"Garantör olarak kimi istiyoruz? BMGK ülkeleri, Çin, Rusya Federasyonu da orada var, ABD, Fransa, Türkiye, Almanya, Kanada, Polonya ve İsrail. Katılmak isteyen başka ülkeler de olursa bunu yapabilsinler istiyoruz. Bazı ülkelerden halihazırda ilgileri olduğuna dair teyit aldık, sadece resmi onay bekliyoruz.

Ukrayna'nın gelecekteki güvenliği teminat altına alınsın, bütün garantörler tarafında bu temin edilsin istiyoruz. Ukrayna'nın AB üyeliğinin inkar edilmektense desteklendiği bir sistem bu.

Bu istişarelerin başarısız olması halinde askeri destek sunması gerekir.

Ukrayna heyetinin medyaya yaptığı açıklamada, Kırım'ın efsane lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun da yer alması dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2022, 19:56
YORUM EKLE