Nazarbayev istifa etti

Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev’in istifası açıklandı! Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev 28 yıldır ülkeyi yönetiyordu

Nazarbayev istifa etti

CİDDİGAZETE

1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı 78 yaşındaki Nursultan Nazarbayev görevinden istifa etti. Nazarbayev istifasını "Benim için kolay olmayan bir karar aldım. Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanlığından istifa ediyorum" sözlerini içeren 'önceden kaydedilmiş' bir konuşmasıyla duyurdu. İstifaya gerekçe gösterilmemesi de ülke genelinde söylentilere yol açtı.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, istifasını televizyondan bant kaydıyla ulusa seslenerek duyurdu.

28 YILDIR BU KOLTUKTAYDI

Kazakistan'ın Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından beri görevde olan Nursultan Nazarbayev, önceden kaydedilen ulusa sesleniş konuşmasında, “Benim için kolay olmayan bir karar aldım. Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı'ndan istifa ediyorum” ifadelerini kullandı. Ayrıca, ülkede devlet başkanlığı görevini geçici olarak Senato Başkanı Kassım Jomart Tokayev'in üstleneceği de belirtildi.

Nazarbayev’in istifasına ilişkin henüz detaylı bir açıklama yapılmadı.

NURSULTAN NAZARBAYEV KİMDİR?

Tam adı: Nursultan Abişulu Nazarbayev

1940 yılında Alma-Ata'nın hakim bulunduğu Kazkalenski yöresindeki Çemolgan köyünde doğdu.

Daha sonra Ukrayna'ya giderek Metalurji öğrenimi gördü. 1958 yılında Karadağandı Maden İşletme Fabrikası'nda, beton döküm işçisi olarak hayata atıldı.

1960 yılında Karaganainski bölgesindeki Temirtav kentinde Kazmetallurgstroy Tröstü'nün inşaat işçiliğinde çalıştı. Bundan sonra ise Karaganda Demir-Çelik Fabrikası'nda çalışmasına devam etti. Buradaki yüksek fırında sırasıyla dökümcü, gaz tesisinde usta ve baş usta olarak çalıştı.

1967 yılında maden mühendisi oldu. İşe başladığı fabrikanın yöneticileri arasında yer aldı.

Nursultan Nazarbayev 1969 yılından itibaren parti çalışmasına yöneldi. Temirtav'daki Komsomol Kent Komitesi'nin I. Sekreteri oldu. 1971'de bu kentin parti üst komitesinin II. sekreterliğine seçildi. 1973'te Kombinası Parti Sekreterliği'ne getirildi. 1977'de Bölge Parti Üst Komitesi II. Sekreterliği'ne atandı.

1979 yılında Kazakistan Komünist Partisi'nin MK Sekreteri oldu. 1984'te Kazakistan Sovyet Yönetimi Bakanlar Kurulu Başkanlığı'nda bulundu. 1989'da Kazakistan Komünist Partisi Genel Başkanlığı'na seçildi.

1990 yılının Nisan ayında Kazakistan Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanlığı'na seçildi. Ekonomi sahasında master yaptı.

Orta Asya Devletleri Dostluk ve Dayanışma Vakfı'nın Başkanlığı'nı da yaptı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER