Nijerya’da 2 günde 200 kişi öldü

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'nın kuzeybatısındaki silahlı gruplara yönelik hava operasyonlarında 200 kişinin öldürüldüğü belirtildi

Nijerya’da 2 günde 200 kişi öldü

CiddiGazete- Nijerya Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Enenche, son yıllarda artan "silahlı çetelere" yönelik ülkenin kuzeybatısındaki Katsina ve Zamfara eyaletlerinde hava operasyonu düzenlendiğini açıkladı.

Enenche, "Bölgede faaliyet gösteren silahlı çeteleri temizlemek için 22 ve 23 Mayıs'ta yapılan hava operasyonlarında yaklaşık 200 çete üyesi etkisiz hale getirildi" dedi.

Operasyonlarda Katsina eyaletinin Jibia bölgesi ve Zamfara eyaletinin Zurmi bölgesinin hedef alındığını dile getiren Enenche, "Operasyona Nijerya Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ve helikopterler katıldı. Silahlı gruplara ait kamp yerleri ve çete liderleri de etkisiz hale getirildi" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Genelkurmay Başkanı Tukur Buratai dün gazetecilere yaptığı açıklamada, son 6 haftada Boko Haram'a yönelik operasyonda binden fazla örgüt üyesinin öldürüldüğünü açıkla.

Operasyonlarda 84 örgüt üyesinin de yakalandığını aktaran Buratai, Boko Haram’a ait 150 araç, silah ve önemli miktarda mühimmatın da ele geçirildiğini söyledi.

Buratai’ye göre, örgüte yönelik operasyonlarda 11 asker de yaşamını yitirdi.

YORUM EKLE