Nostradamus'un kayıp kitabı bulundu

İtalya'daki bir müzeden çalınan ve Nostradamus'un el yazmalarını içeren kitap Almanya'da müzayedeye çıkartılmak üzereyken yakalandı

Nostradamus'un kayıp kitabı bulundu

CiddiGazete- Nostradamus olarak bilinen Fransız kahin Michel de Nostredame'ın kehanetlerini içeren ve Latince yazılmış "Profetie di Michele Nostradamo" ismindeki el yazması 15 yıl önce çalınmıştı.

Roma'daki Barnabiti Tarih Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi'nden çalınan kitap, 2007'den beri aranıyor.

ALMANYA'DA BULUNDU

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, 16. yüzyıldan kalma, yaklaşık 500 sayfalık el yazması eserin çalındıktan sonra Fransa'ya götürüldüğü ve burada bir bit pazarında satıldıktan sonra Almanya'ya ulaştığı belirlendi.

Almanya'nın Stuttgart kentindeki bir müzayede evi geçen yıl kitabı açık artırmaya çıkarınca İtalya'nın kültürel miras koruma ekipleri eserin izini buldu.

SATIŞI DURDURULDU

Müzayede evinin internet sitesinde yayımladığı fotoğraflardan birinde, kitabın üzerindeki bir damga görülüyordu. Bu damga, 1991'de Barnabiti Tarih Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi'ne dahil edilen SS. Blasi Cairoli del Urbe Kütüphanesi'ne aitti.

Bu bulgu üzerine İtalyan Carabinieri güçlerine bağlı Kültürel Mirasın Korunması Komutanlığı, Alman makamlarıyla temasa geçerek eserin iadesini istedi. 12 bin euro açılış fiyatıyla açık artırmaya çıkarılan kitabın satışı durduruldu.

"İTALYA'NIN İÇİNİN BOŞALTILMASIYLA MÜCADELE"

Almanya'da yapılan incelemelerde de söz konusu kitabın İtalya'dan çalınan el yazması eser olduğunu teyit edince iade işlemleri başladı.

Nostradamus el yazması, sonunda geçen Perşembe günü Roma'daki kütüphaneye teslim edildi.

İtalya'da 1969'dan beri faaliyet gösteren Kültürel Mirasın Korunması Komutanlığı amacını, "Dünyanın en büyük müzesi olan İtalya'nın içinin boşaltılmasıyla mücadele" olarak açıklıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 06:35
YORUM EKLE