O katiller serbest kalacak!

Yunanistan’da dün yürürlüğe giren yeni ceza kanunu, aralarında Türk diplomatların da bulunduğu 23 kişiyi öldüren ‘17 Kasım’ terör örgütünün hapisteki üyelerinin şartlı tahliyesine imkan tanıyor

O katiller serbest kalacak!

Yunanistan Ceza Kanunu'nun 110’uncu maddesi “Birden fazla müebbet hapse çarptırılan ve 17 yıl cezaevinde yatan mahkûmların, elektronik kelepçe takmaları şartıyla tahliyelerini talep edebileceklerini” öngörüyor. Yasa herhangi bir ayrım yapmıyor.

Bu durumda, 1975-2002 arasında 23 cinayetin yanı sıra çok sayıda bombalı saldırı ve soygun gerçekleştiren 17 Kasım örgütü lideri Aleksis Yiotopulos, baştetikçisi Dimitris Kufodinas, Savas Ksiros, Hristoduslos Ksiros ve Vasilis Corcotas tahliye isteyebilecek. Yiotupulos 17 kez müebbet, Basın Ataşesi Yardımcısı Çetin Görgü’nün katili Kufodinas 11 kez, Müsteşar Ömer Haluk Sipahioğlu’nun katili Ksiros 5 kez müebbet, Hristodulos Ksiros 6 kez müebbet, Corcotas 4 kez müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Pazar günkü seçimleri kazanması beklenen Yeni Demokrasi Partisi, iktidara gelmesi halinde söz konusu maddeyi değiştireceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 02:04
YORUM EKLE