Özel okullara uzaktan eğitim yasağı

Portekiz hükümeti, coronavirüs salgınında özel okullarda uzaktan eğitimi en az iki hafta yasakladı. Söz konusu kararın eğitimde fırsat eşitliği ilkesi uyarınca alındığı açıklandı

Özel okullara uzaktan eğitim yasağı

CiddiGazete- Portekiz hükümeti, coronavirüs (Covid-19) salgınında özel okullarda uzaktan eğitimi en az iki hafta yasakladı. İktidardaki Sosyalist Parti, kararın daha iyi olanaklara sahip çocukların, devlet okullarında okuyan yoksul öğrencilere karşı avantajlı hale gelmesini önlemek için aldığını duyurdu.

VAKALAR ARTINCA OKULLAR KAPANDI

Başbakan Antonio Costa bu ay okulların açık kalacağını duyurmuştu. Fakat ülkede coronavirüs vakalarının yükselmeye başlaması azınlık hükümet üzerindeki baskıyı artırınca, Costa geçen hafta Perşembe günü okulların ertesi gün kapanacağını açıkladı.

Okullar iki hafta süreyle tatil edildi. Hükümet tatil döneminde özel okulların uzaktan eğitime devam etmesine izin verilmesinin "fırsat eşitsizliği yaratacağını" ifade etti.

Salgının ilk dalgasında devlet okullarında uzaktan eğitimde imkânların yetersiz olması eleştiri konusu olmuştu.

‘SOLUN EN KÖTÜ HALİ’

Hükümet iki haftalık zorunlu tatilde kaybedilen sürenin ileri bir tarihte telafi edileceğini duyurdu.

Hükümetin kararı, bazı veliler ve rakip partiler tarafından eleştirildi.

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesine göre merkez sağ Sosyal Demokrat Parti'nin lideri Rui Fernando da Silva Rio, "Özel okullarda dijital eğitimi yasaklamak, totaliter ve Marksist rejimlerde görülebilecek bir uygulama" dedi.

Rio, kararın kamu çıkarı ya da halk sağlığını korumaya hiçbir katkısı olmayacağını savundu, "Solun en kötü hali" yorumunda bulundu.

VELİLERDEN İMZA KAMPANYASI

Bazı veliler de kararın geri alınması için girişim başlattı. İnternette başlatılan imza kampanyasına şimdiye kadar 13 bin kişi destek verdi.

Portekiz Özel Okullar Birliği ise çocukları eğitimden alıkoymanın anayasaya aykırı olduğunu öne sürdü.

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre yaklaşık 10 milyon nüfuslu Portekiz’de bugün itibarıyla coronavirüs vaka sayısı 653 binin üzerinde. Virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı da 11 bini aştı.

KAYNAK: BBC Türkçe

YORUM EKLE