Papa'nın Erbil'de ne işi var!

Papa Francis, son haftalarda "garip" işlerin olduğu Erbil'de ayin düzenleyecek. 7 Mart'taki etkinlik için kayıt merkezi oluşturuldu. Bugüne kadar 3 bin 771 kişi ayine katılmak için ismini yazdırdı

Papa'nın Erbil'de ne işi var!

CiddiGazete- Katolik Üniversitesinde okuyan yaklaşık 200 gönüllü, Papa Francis'in katılımıyla Erbil'de düzenlenecek olan ayin için imza kampanyası düzenleyerek Hristiyanlara çağrıda bulundu.

Papa'nın ziyaret sırasında karşılama heyetinde yer alacak olan Rodi Kınar Enver, "Bir haftadan beridir, Erbil stadyumunda düzenlenecek olan ayine katılmak için Hristiyanlar isimlerini yazıyorlar. Kayıt işlemleri iki hafta daha sürecek. Halihazırda günde 400 ila 500 kişi ismini kaydediyor. Erbil’de şu ana kadar 3 bin 771 kişi kayıt yaptırdı" dedi.

PAPA 7 MART'TA ERBİL'DE OLACAK

5 Mart'ta Roma'dan Bağdat'a hareket edecek olan Papa, 7 Mart'ta Bağdat'tan Erbil'e geçecek. Papa, 7 Mart'ta Erbil Uluslararası Havaalanı'nda Neçirvan Barzani tarafından karşılanacak.

Bağdat'tan sonra Erbil'i ziyaret edecek olan Papa, Neçirvan Barzani ve Mesrur Barzani ile bir araya gelecek.

Papa, Bağdat temaslarında ise Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Başbakan Mustafa Kazımi ile birer görüşme gerçekleştirecek.

Bağdat'ta Katolik Süryanilere ait Seyidat el Necat Kilisesi'ni ziyaret edecek olan Papa, 6 Mart’ta Irak’ın Necef kentini ziyaret ederek Şii lider Ali Sistani ile bir araya gelecek.

Necef ziyaretinin ardından tarihi Ur şehrine gidecek olan Papa, Bağdat'a dönerek Keldanilere ait Mar Yusuf Kilisesi'ndeki ayine katılacak.

Programa göre, Papa Francis, Erbil ziyaretinin ardından da Musul'da savaşta hayatını kaybedenler için düzenlenecek olan ayini yönetecek.

Daha sonra Karakuş'taki Tahira el Kübra Kilisesini ziyaret edecek olan Papa, Erbil'e dönerek Franso Heriri Stadyumu'nda 10 bin kişinin katılımı ile düzenlenecek olan merasime iştirak edecek.

Papa, 8 Mart'ta Erbil'den Bağdat'a dönecek. Bağdat'ta düzenlenecek olan uğurlama töreni ile Vatikan’a uğurlanacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 08:40
YORUM EKLE