Prens Philip'in cenaze töreni nasıl olacak?

Kraliçe II. Elizabeth'in eşi, Edinburgh Dükü Prens Philip'in vefatının ardından gözler, pandemi koşullarında nasıl bir cenaze töreni düzenleneceğine çevrildi

Prens Philip'in cenaze töreni nasıl olacak?

CiddiGazete- Birleşik Krallik Kraliçesi II. Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, bu sabah 99 yaşında hayatını kaybetti.

Buckingham Sarayı, Prens Philip'in ölümünü "Majesteleri bu sabah Windsor Kalesi'nde huzur içinde vefat etti" ifadeleriyle bildirdi.

Açıklamanın ardından Buckingham Sarayı'nda bayraklar yarıya indirildi

Vefat haberinin ardından merak edilen konulardan biri de coronavirüs (Covid-19) salgını şartlarında Prens Philip için nasıl bir cenaze töreni düzenleneceği oldu.

ASKERİ TÖREN İSTEMİŞTİ

Prens Philip, 2. Dünya Savaşı'nda yer alan bir donanma gazisi olduğu için askeri törenle defnedilmeyi vasiyet etmişti.

Kraliyet ailesi üyelerinin tümü için ayrıntılı cenaze töreni planları yapıldığı biliniyor.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre, Prens Philip'in cenaze töreni için belirlenen kod adı 'Forth Bridge Operasyonu'ydu.

'Forth Bridge Operasyonu’ kapsamında, Londra ve Windsor sokaklarına dökülecek binlerce kişinin güvenliğinin sağlanması, Philip'in tabutunun askeri geçit töreniyle Windsor Kalesi'ndeki Aziz George Şapeli'ne götürülmesi, Philip'i onurlandırmak isteyen askerler ve törende görev alacak polisler gibi tüm ayrıntılar belirlenmişti.

TELEVİZYONDAN CANLI YAYINLANACAK

Ancak The Guardian gazetesine konuşan kaynaklar, coronavirüs önlemleri nedeniyle bu planın uygulanamayacağını ifade etti.

The Guardian'a göre, Prens Philip'in cenaze töreni, Windsor Kalesi'ndeki Aziz George Şapeli'nde yapılacak ve televizyondan canlı yayınlanacak.

Tören halka açık olmayacak ve diğer devletlerin yetkilileri davet edilmeyecek.

Cenaze törenine kalabalıkları çekecek herhangi bir eylemde bulunmamak için özellikle dikkat edilecek.

İngiltere'de şu anki coronavirüs tedbirleri kapsamında cenazelere en fazla 30 kişinin katılmasına izin veriliyor. Aynı evde yaşamayan katılımcıların birbirlerine en az 2 metre mesafede durması gerekiyor.

Bu kurallar Prens Philip’in cenazesi için de uygulanacak olursa Kraliçe II. Elizabeth'in geniş aileden hangi üyelerin törene çağrılacağı konusunda bir seçim yapması gerekecek.

Kraliyet çalışanlarının, sağlığı son dönemde kötüleşen Prens Philip'in pandemi sırasında ölmesi ihtimaline karşı yeni planlar yapmış olduğu da belirtildi.

PRENS HARRY TÖRENE KATILACAK

Öte yandan son olarak birlikte kamera karşısına geçip ve tartışmalı açıklamalar yaptıkları Oprah Winfrey röportajından sonra Prens Harry ve Meghan Markle'ın törene katılıp katılmayacağı da merak edilmişti.

Prens Harry’nin büyükbabası Prens Phillip'in Birleşik Krallık'taki cenazesine katılacağı, ikinci çocuğuna hamile olan Megan Markle'ın Harry'ye katılıp katılmayacağının ise belli olmadığı ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 18:43
YORUM EKLE