Ruslar Suriye'de muhalifleri vurdu

Rus savaş uçakları, Suriye'nin İdlib ilinde muhaliflerin eğitim kampını vurdu; çok sayıda asker ve milisin hayatını kaybettiği açıklandı

Ruslar Suriye'de muhalifleri vurdu

CiddiGazete- İdlib'in batısındaki Duveyle Köyü'nde konuşlu SMO'ya bağlı Feylaku'ş Şam güçleri Rus savaş uçakları tarafından vuruldu.

SMO'nun eğitim alanına düzenlenen saldırıda çok sayıda asker ve milisin hayatını kaybettiği açıklandı.

İDLİB'DEKİ DURUM

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Ancak rejim ve İran destekli gruplar, Rusya'nın hava desteğiyle dört bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı.

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 05:36
YORUM EKLE