Rusya'dan dolar açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya ve Çin’in alternatif para birimlerini tercih edip dolar kullanımını azaltarak ABD’nin yaptırım risklerini hafifletmesi gerektiğini söyledi

Rusya'dan dolar açıklaması

CiddiGazete- Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın aktardığına göre Sergey Lavrov, Çin basınına verdiği röportajda, "Teknolojik anlamda bağımsızlığımızı artırarak, ulusal ve dolara alternatif uluslararası para birimleri ile işlem yaparak yaptırım risklerini azaltmalıyız. Batı kontrollü uluslararası ödeme sistemlerinin kullanımından uzaklaşmalıyız" ifadelerini kullandı.

Sputnik Türkiye’nin aktardığına göre, ABD’nin Rusya ve Çin’in teknolojik açıdan gelişmesini engellemek istediğini vurgulayan Lavrov, iki ülkenin bu anlamdaki bağımsızlığını artırması gerektiği belirtti.

Lavrov’a göre, iki ülke ekonomik ve sosyal gelişimini Batılı partnerlerin kaprislerine bağlı kalmayacak şekilde inşa etmeli.

"KLASİK DİPLOMASİ UNUTULDU"

ABD ve diğer Batılı ülkelerin uluslararası arenada artık klasik diplomasiyi unuttuğunu ve sadece yaptırım aracına başvurduğunusöyleyen Lavrov, "Diplomasi halklar arasındaki ilişki, birbirini dinleme ve çıkar dengesini bulmaktır. Rusya ve Çin’in diplomaside desteklediği değerler tam da bu" diye konuştu.

Ültimatomlar ve partner bir ülkenin sunulan şartları kabul etmesini beklemenin diplomasi olmadığının altını çizen Lavrov, Batılı ülkelerin bunları istediğini, kendilerine karşı direnildiğinde de yaptırımlara başvurduklarını dile getirdi.

BİDEN VE "YAPTIRIM İÇGÜDÜLERİ"

Lavrov, "Diplomasi yerine yaptırımların tercih edilmesi, ne yazık ki ABD’de kök salmış bir durum. Barack Obama döneminde başladı, Donald Trump Beyaz Saray’dayken dört yıl boyunca devam etti. Şimdi aynı 'içgüdülerin' yeni ABD yönetiminde de olduğunu görüyoruz" dedi.

"YAPTIRIMLARIN KİMSEYE FAYDASI YOK"

Yaptırımların kimseye faydası olmadığını belirten Lavrov, bunun Avrupa’da iş dünyasının Rusya karşıtı yaptırımlardan zarar görmesinden anlaşılabildiğini kaydetti.

Lavrov, coronavirüs salgını sırasında yaptırımların daha da zarar verdiğini ve olabildiğince fazla ülkenin yer aldığı bir koalisyonla bu yasadışı uygulamaya karşı çıkmaları gerektiğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 08:28
YORUM EKLE