Rusya'dan 'Karabağ' açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Askeri faaliyetlere derhal son verilmesi ve krizin çözüm sürecinin siyasi ve diplomatik zemine taşınması gerektiğini düşünüyoruz" dedi

Rusya'dan 'Karabağ' açıklaması

CiddiGazete- Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ermenistan güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlayan gelişmeler hakkında açıklama yaptı.

Basın toplantısında konuşan Peskov, "Durumu dikkatli bir şekilde izlemeye devam ediyoruz. Askeri faaliyetlere derhal son verilmesi ve krizin çözüm sürecinin siyasi ve diplomatik zemine taşınması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

"RUSYA’NIN DENGELİ TUTUMU"

Sputnik’in aktardığına göre, "Şu anda önemli olan kimin haklı veya kimin suçlu olduğunu belirlemeye çalışmak değil, askeri faaliyetlere son vermek" diyen Peskov, Rusya’nın her zaman dengeli bir tutum izlediğini ve bu tutumun Rusya’ya nüfuzunu ve her iki ülkeyle olan iyi ilişkilerini krizi çözmek için kullanma fırsatı sunduğunu belirtti.

KARABAĞ'IN BAĞIMSIZLIĞI

Peskov'a Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın "Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanıma olasılığını değerlendiriyoruz" açıklaması soruldu.

Kremlin Sözcüsü, "Şu anda başta çatışmanın tarafları olmak üzere tüm tarafları azami itidale, askeri metotlardan kaçınmaya ve halihazırda fiilen askeri çatışma aşamasında bulunan durumu istenmedik şekilde kötüye götürecek her türlü adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz" cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 12:49
YORUM EKLE