Rusya, Kazakistan'dan çekilecek

Kazakistan'daki protestoların ardından konuşlandırılan Rusya öncülüğündeki KGAÖ barış gücü, ülkeden çekilmek için bölgeyi Kazak güvenlik güçlerine teslim etmeye başladı

Rusya, Kazakistan'dan çekilecek

CiddiGazete- 2 Ocak'ta Kazakistan'da hükümet karşıtı gösterilerin çatışmalara dönüşmesinin ardından ülkeye gönderilen Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden KGAÖ barış gücü, geri çekilmeye başladı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, KGAÖ ile Kazakistan Savunma Bakanlığı’nın planı çerçevesinde barış gücünün koruma altına aldığı sosyal tesisleri yerel güvenlik görevlilerine teslim etme sürecinin başladığı belirtildi.

Önceki gün de Rusya, Savunma Bakanı Sergey Şoygo, Rus askerlerinin Kazakistan’da istikrar sağlanana dek kalacağını belirtmişti.

164 KİŞİ ÖLDÜ, 12 BİN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

2 Ocak'ta Zhanaozen ve Aktau kentlerinde akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasına karşı halk sokaklara dökülmüş, protestolar 2 gün sonra Almatı ve ülke genelindeki diğer şehirlere yayılmıştı.

Hükümetin istifa etmesine ve zamların iptal edilmesine rağmen protestocular geri adım atmamış, gösteriler şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Göstericilerin devlet kurumlarını hedef aldığı ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti.

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, şiddetin bastırılması için Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın üye olduğu Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden (KGAÖ) yardım istemişti.

Örgüt, ülkedeki durumu istikrara kavuşturmak için ülkeye 2 bin 500 askerden oluşan barış gücü göndermişti. Olaylarda 164 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce güvenlik görevlisi de yaralanmıştı.

Protestolar nedeniyle başlatılan operasyonda toplam gözaltı sayısı 12 bine yükselirken, protestolara ilişkin 300’den fazla da soruşturma açıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2022, 14:18
YORUM EKLE