‘Sezgilerime göre ölüm oranı yüzde 1’

ABD Başkanı Trump, Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni tip coronavirüs konusunda abartılı sayılar paylaştığını iddia ederek, “Sezgilerime göre ölüm oranı yüzde 1” dedi

‘Sezgilerime göre ölüm oranı yüzde 1’

CiddiGazete- ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), yeni tip coronavirüs (COVID-19) konusunda abartılı sayılar paylaştığını iddia etti.

DSÖ, yeni tip coronavirüs vakalarının yüzde 3.4'ünün ölümle sonuçlandığını açıklamıştı. Trump, dün Cumhuriyetçi Parti'ye yakınlığıyla bilinen Fox News'a bağlanarak, hiçbir dayanak sunmadan "Bence yüzde 3.4 gerçekten yanlış bir sayı" dedi.

"Sezgilerim bana bunu söylüyor" diyen Trump, "Birçok insanla gerçekleştirdiğim sohbete göre birçok insan bundan hastalanıyor, ama çok hafif geçiriyorlar. Doktor bile görmedikleri oluyor, hatta aramıyorlar bile" iddiasında bulundu.

Trump, hastalığı hafif geçirenlerin hastaneye gitmediğini, bu yüzden onların toplam vaka sayısına eklenmediğini ileri sürdü. Trump, ölüm oranının gerçeği yansıtmadığını düşünmesine gerekçe olarak bunu gösterdi.

Salgına, 'corona gribi' diye yeni bir isim de veren Trump, 'yüzde 3 ve 4 gibi rakamların çok yüksek olduğunu' ve 'ölü sayısının yüzde 1'den az olduğunu' iddia etti.

YORUM EKLE