Suriye’den skandal ‘soykırım’ kararı

Suriye Parlamentosu skandal bir hamleyle, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan kararı oybirliğiyle kabul etti

Suriye’den skandal ‘soykırım’ kararı

CiddiGazete- Son dönemde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad güçlerinin saldırıları sonucu 13 Mehmetçik, İdlib kentinde şehit düşmüştü.

Son dönemde yaşanan bu gelişmelerle iki ülke, 8.5 yılı aşan Suriye iç savaşı süresince ilk kez savaşın eşiğine gelirken, Şam rejimi skandal bir karara imza attı.

Suriye Meclisi, Osmanlı İmparatorluğu’nun çözülme döneminde, 1915 yılında yaşanan olayları "Ermeni soykırımı" olarak tanıyan kararı oybirliğiyle kabul etti.

Suriye Parlamentosu skandal bir hamleyle 1915 Olayları’nı ‘soykırım’ olarak tanıyan kararı oybirliğiyle kabul etmişti.

“REJİMİN İKİYÜZLÜLÜĞÜNÜN FOTOĞRAFIDIR”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, kararla ilgili bir soruya verdiği cevapta şu ifadeleri kullandı:

- Suriye Rejimi Parlamentosu'nda bugün (13 Şubat) alınan 1915 olaylarını sözde soykırım olarak tanıma kararı başlıbaşına bir ibret vesikasıdır.

- Kendi halkına yıllardır çoluk çocuk demeden her türlü katliamı uygulayan, milyonlarca kişiyi yerinden eden ve kimyasal silah kullanmadaki mahareti iyi bilinen bir rejimin ikiyüzlülüğünün fotoğrafıdır.

- Bu rejimin neden olduğu insani dram hala devam etmekte, tarihin en vahim felaketlerinden biri sınırımızda yaşanmaktadır.

- Bu mesnetsiz iddiaların uluslararası meşruiyetini kaybetmiş zalim bir rejim tarafından öne sürülmesi ise, iddiaların arkasında yatan çarpık zihniyetin açık bir göstergesidir.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER