Suudiler katilleri vermeyecek

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyir, Cemal Kaşıkçı cinayeti şüphelilerinin Suudi Arabistan'da yargılanacağını söyledi

Suudiler katilleri vermeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kaşıkçı cinayetinde parmağı olduğu gerekçesiyle tutuklanan 18 Suudi vatandaşının Türkiye’de yargılanması talebine Suudi cephesinden cevap geldi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyir Bahreyn’de katıldığı Manama Güvenlik Zirvesi’nde gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cübeyir, Suudi kolluk kuvvetlerinin Türk meslektaşları ile Türkiye’de birlikte olayı araştırdıklarını ifade etti.

Cübeyir ayrıca, “Kaşıkçı cinayeti histerik bir hal aldı. Soruşturmalar zaman alır gerçekler soruşturma devam ettikçe ortaya çıkacaktır” derken, zanlıların Suudi Arabistan’da yargılanacağını vurguladı.

Cübeyir Suudi Arabistan ve ABD ilişkileri ile ilgili de, “İlişkilerimiz demirle örtülü. Obama yönetimi ile zor zamanlar yaşamıştık ancak Trump yönetimi daha gerçekçi bir dış politika izliyor” dedi.

Kaşıkçı cinayeti soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 18 kişi için talepname hazırlayarak Adalet Bakanlığı’na göndermişti. Adalet Bakanlığı 18 şüphelinin iadesini içeren talepnameyi Dışişleri Bakanlığı’na iletmişti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Beklentimiz bu adı geçen isimlerin Türk yargısına teslim edilmesidir” demişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2018, 20:51
YORUM EKLE