Trump, hainle görüşmüş

Türkiye’ye geleceğini açıklayan ABD Başkan Yardımcısı Pence, YPG'nin sözde komutanı Mazlum Kobani'nin Başkan Trump’la görüştüğünü söyledi

Trump, hainle görüşmüş

CİDDİGAZETE

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye harekatını başlatmasının ardından hem Ankara hem de Suriye Demokratik Güçleri ile temasta olduklarını belirtmiş, “İki tarafla da konuşuyoruz” demişti. Trump taraflar arasında arabuluculuk yapabileceğinin de mesajını vermişti.

'ATEŞKES GÖRÜŞMELERİ İÇİN'

Trump yönetiminin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarını Beyaz Saray önünde açıklayan Maliye Bakanı Steven Mnuchin ile birlikte kamera karşısına geçen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence bir heyetle Trump’ın talimatı doğrultusunda Türkiye’ye gideceğini ve Türkiye’ye Suriye’de ateşkes için görüşmelere başlaması mesajını vereceğini açıkladı.

YAPTIRIMLAR KONUSU

Pence’in başkanlık edeceği heyette Trump’ın John Bolton’un yerine getirdiği yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O`Brien da olacak. Pence açıklanan yaptırımların Türkiye ateşkesi kabul edene, sınırdaki sorunların uzun vadeli şekilde çözülmesine yönelik müzakereler yapmayı kabul edene kadar yürürlükte olacağını söyledi.

‘KOBANİ’YE OPERASYON YOK’ SÖZÜ

Mike Pence, ABD’nin “Türkiye’nin Suriye’yi işgaline yeşil ışık yakmadığını” belirtti. Başkan Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Pazartesi günü telefonda görüştüğünü, Trump’ın Erdoğan’a derhal ateşkesin başlaması gerektiği mesajını verdiğini söyledi. Erdoğan’ın Trump’a Türkiye’nin Kobani’ye operasyon düzenlemeyeceği güvencesini verdiğini belirtti. Pence, Trump’ın Türkiye ve YPG arasında arabuluculuk rolü üstlenmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

‘TRUMP UMUTLU’

ABD Başkan Yardımcısı Pence, YPG'nin sözde komutanı Mazlum Kobani’nin Başkan Trump’la görüştüğünü de söyledi. 

Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili gazetecilere yaptığı açıklamada Trump’ın Erdoğan’la telefon görüşmesinin ardından ateşkes konusunda umutlu olduğunu söyledi. Yetkili, “Başkan en azından ateşkes ulaşma şansı olduğundan emin olmasa kısa sürede bu kadar üst düzey bir heyet göndermek istemezdi” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 09:27
YORUM EKLE