Trump, Nobel’e aday gösterildi

ABD Başkanı Trump, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki "tarihi barış anlaşması"na sağladığı katkılar nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

Trump, Nobel’e aday gösterildi

CiddiGazete- ABD Başkanı Donald Trump, Norveç Parlamentosu üyesi Christian Tybring-Gjedde tarafından "2021 Nobel Barış Ödülü"'ne aday gösterildi.

Tybring-Gjedde, Nobel Komitesi'ne yazdığı adaylık mektubunda, Trump yönetiminin İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki ilişkilerin kurulmasında kilit bir rol oynadığına işaret ederek, "Diğer Ortadoğu ülkelerinin BAE'nin izinden gitmesi beklendiği gibi, bu anlaşma Ortadoğu'yu bir işbirliği ve refah bölgesine dönüştürecek bir ezber bozucu niteliğinde olabilir" ifadelerine yer verdi.

Trump'ın daha önce Kuzey ve Güney Kore ile Hindistan-Pakistan görüşmeleri arasında da kilit rol oynadığını mektubunda belirten Christian Tybring-Gjedde, Norveç'teki muhafazakar eğilimli popülist bir partinin üyesi.

Donald Trump'ın Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesi için 2018 yılında da ABD'li 18 Cumhuriyetçi kongre üyesi tarafından Nobel Komitesi'ne bir mektup gönderilmişti.

Mektupta, "Trump'ın Kore savaşının sonlandırılmasındaki çalışmaları, Kore yarımadasını nükleerden arındırması ve bölgeye barışı getirmesi" nedeniyle Nobel Barış Ödülü'nü alması gerektiği vurgulanmıştı.

Mektupta, "Dünyamıza barış getirmek amacıyla yorulmak bilmeden çalıştığı için Trump'tan başka hiç kimse ödülü daha fazla haketmiyor" sözleri yer almıştı.

KAYNAK: Haber Global

YORUM EKLE