Trump'tan flaş aşı açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, coronavirüs aşısı çalışmalarıyla ilgili, “Yıl sonuna kadar elimizde bir aşı olacağını düşünüyoruz" dedi. Trump, Çin’in aşı geliştirmesi durumunda birlikte çalışabileceklerini de söyledi

Trump'tan flaş aşı açıklaması

CiddiGazete- ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında kritik açıklamalar yaptı.

Trump, ülke genelinde normalleşmenin başladığını söyleyerek, bunun ABD'de günlük 350 bine yakın coronavirüs test kapasitesine ulaşılması sayesinde olduğunu belirtti.

Trump, salgının ilk günlerinden bu yana ülke genelinde aşı çalışmalarının başlatıldığına vurgu yaparak, aşı çalışmalarına 10 milyar Dolar destek sağlandığını ifade etti.

Trump, “Ülkemizin normalleşmesinin bir diğer önemli ayağını da virüse karşı etkili tedavi ve aşıların geliştirilmesi oluşturuyor. Bu yıl sonuna kadar elimizde bir aşı olacağını düşünüyoruz, yapabilirsek daha önce yapacağız” dedi.

"WARP SPEED PROJESİ’Nİ BAŞLATIYORUZ"

ABD Başkanı Trump, coronavirüs aşı çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından 100'ün üzerinde tedavi yöntemine kısmi onay verildiğini ifade ederken, 130 tedavi yönteminin ise test aşamasında olduğunu belirtti.

“Çok da uzak olmayan bir gelecekte çok ilgi çekici haberler yazacağınızı düşünüyorum” diyen Trump şöyle konuştu: “Aşı çalışmalarında bugün ‘Warp Speed Projesi’ isimli yeni bir projeyi başlatıyoruz. Bu proje Manhattan Projesinden bu yana en büyük bilimsel proje olacak. Projenin hedefinde, aşıyı geliştirmek, üretmek ve en hızlı şekilde dağıtımının yapılmasını amaçlıyoruz."

Trump, proje bünyesinde Sağlık Bakanlığı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ve FDA gibi birçok kuruluştan uzmanın bir araya geleceğini ifade etti. Trump, aşının geliştirilmesinin ardında dağıtım konusunda ise ordunun görev alacağını açıkladı.

“AŞIYI KİM GELİŞTİRİRSE BU MUHTEŞEM OLUR”

Aşı geliştirme konusunda başka ülkeler ile çalıştıklarını da ifade eden Trump, “Bu konuda bir egomuz yok. Müttefiklerimizle çalışıyoruz, bazen müttefikimiz olmayan ülkeler ile de çalışıyoruz. Aşıyı kim geliştirirse bu muhteşem olur” dedi.

ABD Başkanı Trump, Çin'in corona virüsüne karşı aşı geliştirmesi durumunda Çin ile de çalışabileceklerini açıkladı.

“NORMALE DÖNÜYORUZ”

Ülke genelinde normalleşme çalışmaların başladığını belirten Trump, “Bir şeyi bilmenizi istiyorum. Aşı olsun ya da olmasın, normale dönüyoruz. Birçok durumda, virüse ya da gribe karşı aşı olmadan da savaşılıyor. Şimdi bilmiyoruz ama şu anda insanlar en azından kısa vadede bağışıklık kazanıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2020, 21:15
YORUM EKLE