Trump'tan İran'a '52' bölge tehdidi

Trump, İran'ı ABD'ye saldırması durumunda 52 önemli bölgeyi vurmakla tehdit etti. ABD Başkanı, "52 bölge" ifadesinde, 1979'daki 52 rehine olayını hatırlattı!

Trump'tan İran'a '52' bölge tehdidi

CiddiGazete

İran'ın ABD ordusuna ve vatandaşlarına yönelik tehditlerine Twitter'dan cevap veren ABD Başkanı Donald Trump, şu ifadeleri kullandı:

- Dünyayı, son zamanlarda yüzlerce İranlı protestocu ve hayatında öldürdüğü tüm insanların yanı sıra bir Amerikalıyı öldürüp birçoğunu da yaralayan teröristlerinden temizlediğimiz için İran bazı ABD unsurlarını hedef alma konusunda oldukça cesurca konuşuyor.

- (Süleymani) Zaten büyükelçiliğimize saldırıyordu ve başka yerleri vurmak üzere hazırlık yapıyordu. İran zaten yıllardır sorundan başka bir işe yaramadı.

- Bu bir uyarı olsun: İran Amerikalılara veya Amerikan unsurlarına saldırırsa biz (yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen) 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız.

- Bazıları üst düzey ve İran ve İran kültürü açısından çok önemli.

- Bu hedefler ve İran'ın kendisi çok hızlı ve çok sert bir şekilde vurulacaktır.

- ABD daha fazla tehdit istemiyor.

52 REHİNE OLAYI NEDİR?

4 Kasım 1979'da "İmam Humeyni"yi destekleyen İranlı binlerce öğrenci, Tahran'daki ABD Büyükelçiği'ni bastı. Eylemciler 52 kişiyi tam 444 gün rehin aldı. İran İslam Devrimi'ne önderlik eden Ayetullah Ruhullah Humeyni, ABD Büyükelçiliği'nin işgalini "ikinci devrim" olarak nitelendirdi. Olay Tahran ve Washington arasındaki diplomatik ilişkilerin kopmasına yol açtı. Devrimden sonra kurulan İran İslam Cumhuriyeti ABD'yi ülkesinde casusluk faaliyetleri yürütmekle suçladı. Tahran'daki ABD Büyükelçiliği halen işgal altında ve bir bölümü artık bir müze.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 04:33
YORUM EKLE