Trump yaptırım tasarısını veto etti

ABD Başkanı Donald Trump, 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı'nı veto etti. Kongreye yeniden gönderilecek olan tasarının Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının önünü kapatmayacağı ifade edildi

Trump yaptırım tasarısını veto etti

CiddiGazete- Görevini Jeo Biden'a devretmeye hazırlanan ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye S-400 füze savunma sistemlerini satın alması nedeniyle yaptırımların önünü açan ve 740 milyar dolarlık savunma bütçesini içeren 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı'nı veto etti.

Yasa tasarısı, Kongre'ye yeniden gönderilecek. Ancak Trump'ın veto hamlesinin, Türkiye'ye yaptırım uygulanmasının önünü kapatmayacağı belirtildi.

Yaklaşık iki hafta önce ABD Senatosu, Kuzey Akım iki boru hattı projesine ve Türkiye'ye Rus S-400 füze savunma sistemlerini satın alması nedeniyle yaptırımların önünü açan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı'nı 13'e karşı 84 oyla kabul etmişti.

Yasa tasarısı ayrıca, 740 milyar dolarlık savunma bütçesini, 12 bin ABD askerinin Almanya’dan geri çekilmesini, Ukrayna’ya daha fazla silah satışını ve Rusya-ABD askeri iş birliğinin yasaklanmasını içeriyordu. Öte yandan Trump, geçtiğimiz haftalarda da tasarıyı veto edeceğini açıklamıştı.

Öte yandan Trump, 1996 yılında Kongre tarafından İletişim Düzenleme Yasası'nın bir parçası olarak kabul edilen 230. kısmın feshini içermediği takdirde NDAA'yı imzalamayacağını bildirmişti.

Bu bölüm, web sitesi yayıncılarına kullanıcılar tarafından gönderilen içeriğin sorumluluğundan muafiyet verirken, Trump, "ulusal güvenlik amaçları" nedeniyle bu bölümün yürürlükten kaldırılması istemişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 15:35
YORUM EKLE