Türeci ve Şahin’e devlet madalyası

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Covid-19’a karşı ilk aşıyı bulan BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’e Almanya’nın en üst düzey devlet madalyası olan Liyakat Nişanı'nı törenle takdim etti

Türeci ve Şahin’e devlet madalyası

CiddiGazete- Yeni tip coronavirüse (Covid-19) karşı ilk aşıyı geliştiren bilim insanları ve BioNTech şirketinin kurucuları Dr. Özlem Türeci ile Prof. Uğur Şahin’e Almanya'nın en üst düzey devlet madalyası olan Yıldızlı Liyakat Nişanı verildi.

Madalyalar Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından Bellevue Sarayı’nda düzenlenen törenle takdim edildi. Törene Almanya Başbakanı Angela Merkel de katıldı.

Cumhurbaşkanı Steinmeier törende yaptığı konuşmada, Türeci ve Şahin'in tüm dünyada "bilim kahramanları ve hatta dünyanın kurtarıcıları" olarak övüldüğüne dikkat çekerek, "Birçokları başarınızı devşirmek istedi, keşfinizi bir milliyete mâl etmek istedi. Ancak bir aşının milliyeti yoktur. Ne Almandır ne de Türktür, Amerikalı da değildir. Başarınız, geliştirdiğiniz aşı insanlığa hizmettir. O yüzden bugün buradayız" ifadelerini kullandı.

KANSER ÇALIŞMALARI

Steinmeier ödül töreninde çiftin kansere karşı çalışmalarda sağladıkları başarılara da dikkat çekti. Türeci ve Şahin çifti uzun yıllar kansere karşı yeni tedavi yöntemleri konusunda araştırmalar yürüttü. 2002 yılında Ganymed Pharmaceuticals şirketini kuran çift, belli tümör hücrelerinin oluşumuna yol açan hatalı gen tespitini mümkün kılabilmek için bir metot geliştirdi. Bu metottan yararlanarak, mRNA (mesajcı RNA) teknolojisi ile vücuttaki belirli bir tümörü hedefleyecek kişiselleştirilmiş tedavi konusunda önemli başarı sağladılar.

KAYNAK: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2021, 13:51
YORUM EKLE