Türkiye'de kaçırılabilirsiniz!

ABD, vatandaşlarına Türkiye'ye seyahat uyarısında bulunarak, "Kaçırılabilirsiniz" anlamına gelen 'K' uyarı sınıfını ekleyerek yeni bir küstahlığa imza attı

Türkiye'de kaçırılabilirsiniz!

Amerika Birleşik Devletleri küstah bir uygulamaya daha imza attı. Geçtiğimiz yıllarda terör algısı oluşturarak vatandaşlarına Türkiye'ye seyahat uyarısı yapmış ve ülkemizi 'Terör tehlikesi' için 'T' harfi ile nitelendirmişti.

ABD'nin yaptığı skandal uygulamlarına bir yenisini ekleyerek bu sefer Türkiye için 'Kaçırılma riski' anlamına gelen 'K' uyarısını ekledi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bu uygulamanın söz konusu ülkelere seyahatle ilgili riskin arttığı anlamına gelmediğini ifade etti.

Wall Street Journal gazetesi, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün "K sınıfı uyarı, ABD vatandaşlarının hangi ülkelerde kaçırılma veya rehin alma riskleriyle karşı karşıya kalabileceklerini gösteriyor" dediğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı seyahat uyarılarında 'Terör tehlikesi' için 'T' ve doğal afet uyarısı için 'N', toplumsal olaylar için ise 'U' harflerini kullanıyor. Böylece, 'Kaçırılma riski' anlamına gelen 'K' uyarısı da bu listeye eklenmiş oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye seyahatle ilgili uyarılarının bulunduğu internet sayfasında "Güvenlik güçleri, sınırlı sayıda ve gizli delillere dayanarak, ABD vatandaşları dahil, on binlerce kişiyi terörist gruplara üye olmakla suçlayıp gözaltına aldı. ABD vatandaşlarına Türkiye'yi terk etme yasağı da getirildi" deniyor.

LİSTEDE HANGİ ÜLKELER VAR?

ABD'nin yeni seyahat uyarısı sınıflandırmasına Türkiye dahil toplam 35 ülke dahil edildi.

İşte o ülkeler şöyle:

Afganistan, Cezayir, Angola, Bangladeş, Burkina Faso, Camerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kolombiya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Etiyopya, Haiti, İran, Irak, Kenya, Lübna, Libya, Malezya, Mali, Meksika, Nijer, Nijerya, Pakistan, Paupa Yeni Gine, Filipinler, Rusya, Somali, Güney Sudan, Sudan, Suriye, Trinidad Tobaga, Türkiye, Uganda, Ukrayna (Rus kontrolündeki bölgeler), Venezuela, Yemen

Bu ülkelerin önemli bölümü Afrika ve Orta Doğu'da bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER